Facebook Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Facebook Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Facebook’a reklam verme işlemi için uygulanması gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Facebook hesabına giriş yaparak ekranın sol tarafında bulunan Reklam Oluştur sekmesine tıklanır.
 • Açılan yeni ekranda reklam ile ilgili birçok seçenek görüntülenmektedir. Bu ekranda; Sayfa Gönderesiyle Etkileşim, Sayfa Beğenmeleri, İnternet Sitesine Tıklamalar, İnternet Sitesi Tıklamalar, İnternet Sitesi Dönüşümleri, Uygulama Yüklemeleri, Uygulamayla Etkileşim, Etkinlik Yanıtları, Teklif Alımları ve Video Görüntülemeleri seçenekleri çıkmaktadır. Görüntülenen bu seçenekler arasında reklam verilmek istenen alan belirlenmektedir. Alan seçildikten sonra Devam butonuna tıklanır.
 • Sonrasında çıkan ekran, Hedef Kitleyi Belirleme olmasından dolayı verilecek olan reklamın en önemli kısmını oluşturmaktadır.
 • Ardından görüntülenen ekranda hesap ülkesi, para birimi ve saat dilimi seçilerek devam edilir.
 • Yaş gurubu, cinsiyet ve diller belirlenerek işleme devam edilir.
 • Reklam alanlarını mobil, İnstagram ve Haber Kaynağı gibi seçenekler seçilebilir.
 • Sonrasında görüntülenmiş olan ekranda bütçe ayarları yapılmaktadır. Fiyat aralığı belirlendikten sonra devam edilir.
 • Açılan ekrandan reklamınızın nasıl ve ne şekilde görüntülenmesi isteniyorsa seçilmektedir. Sonrasında Sipariş Ver butonuna tıklanarak Facebook reklam verme işlemi tamamlanır.
 • Sipariş verildikten sonra Facebook, otomatik olarak ödeme ekranına yönlendirecektir.

Facebook Reklam Ücreti

Facebook reklam fiyatları reklamların müşterilere gösterilme oranına ve müşterilerin tıklanma oranına göre Facebook Business Manager hesabına tanımlanan kredi kartından günlük olarak çekilmektedir. Ancak bu fiyatı belirleyen en önemli üç etken bulunmaktadır: Hedef kitlenin büyüklüğü ve küçüklüğü, verilen tıklama başına veya gösterim başına teklif, reklamın alaka düzeyi puanı.

Ayrıca Instagram Influencer Ne Demek? adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

1-Hedef Kitlenin Büyüklüğü ve Küçüklüğü

Facebook reklamları yayınlanmadan önce reklamların gösterileceği hedef kitleler oluşturulur. Hedef kitlesi ne kadar büyük olursa Facebook reklamlarının sonuç başına maliyetlerini düşürmek amacıyla daha uygun fiyatlı kitlelere reklamlar gösterilebilir. Fakat büyük hedef kitle, reklamla alakasız kişileri içeriyorsa reklam az dikkat çeker ve hedef kitle tarafından çok tıklanmaz. Bu durumda reklamların birim maliyeti artmaktadır.

Küçük bir hedef kitle ile doğru bir hedefleme yapıldıysa reklam alakalı kişilere gösterilir. Böylelikle reklam, hedef kitle tarafından dikkat çeker ve tıklanma oranı artar. Bu durumda birim maliyetleri düşer. Aksine, spesifik hedef kitle reklam ile alakalı değilse bu durumda reklamların birim maliyetleri yükselebilmektedir.

2-Verilen Teklif

Facebook reklamlarına verilen azami teklif arttıkça birim maliyeti artabilmektedir. Fakat daha doğru kitleyi yakalama şansı artmaktadır. Azami teklif ne kadar düşük verilirse doğal olarak birim maliyeti düşer. Fakat dönüşüm gerçekleştirecek kitleyi bulmak zorlaşabilmektedir.

3-Reklam Alaka Düzeyi Puanı

Açılan reklam hedef kitlenin özelliklerine ne kadar uygun ve hedef kitle tarafından ne kadar çok etkileşim gerçekleşirse reklam alaka düzeyi puanı artmaktadır. Doğru hedef kitleye doğru reklam gösterildiği takdirde birim maliyetleri düşebilmektedir. Facebook’ta uygulanacak hedef kitle seçimi tüm performansı olumlu ve olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı hedef kitle seçimi çok doğru yapılmalıdır.

Facebook’a Reklam Vermenin Avantajları

Facebook’ta reklam verilmesinin avantajları şu şekildedir:

 • Facebook’un dünya çapında 1.310.000.000 kullanıcısı bulunmaktadır.
 • Facebook dünyada Google’dan sonra en çok ziyaret edilen site özelliği taşımaktadır.
 • Kullanıcıların %50’ye yakını her gün bir defa Facebook’u ziyaret etmektedir.
 • Facebook’ta geçirilen süre 18 dakikadır.
 • Facebook’ta günde 9 milyondan daha fazla mesajlaşma olmaktadır.
 • Facebook’ta günde 3 milyondan daha fazla bağlantı linkleri paylaşılmaktadır.
 • Facebook’ta çalışan sayısı 4.600 olması diğer sitelere göre avantaj sağlamaktadır.
 • Türkiye’de günlük ortalama aktif Facebook kullanıcı sayısı yaklaşık 21 milyondur.
 • Türkiye’de bilgisayar kullananların %95’i Facebook kullanmaktadır.

Facebook Business Manager’a Reklam Hesabı Ekleme

Business Manager’a reklam hesaplarının eklenmesi için farklı yollar izlenebilmektedir. Business Manager ile sahip olunan reklam hesapları eklenebilir ve başka kişi veya işletmelerin sahibi olduğu reklam hesaplarına erişilebilir. İşletme Ayarları’nın Reklam Hesapları bölümünden sahibi olunan reklam hesapları ve başka işletmecilerine ait olan, erişilebilen reklam hesapları görülebilir. Reklam hesabı kendinize ait olması durumunda ek bilgiler görülememektedir. Ancak Kendi adına reklam verilen, ortak adına reklam verilen, Kendinize ait, Ortağa ait, Aktif, Kapalı veya Devre Dışı gibi filtrelemeler kullanılabilmektedir. Böylelikle Facebook reklam verme işlemi Business Manager ile senkronize edilir. Business Manager’ reklam hesabı veya hesapları eklemenin 3 yolu bulunmaktadır.

1-Reklam Hesabı Ekleme

Bir reklam hesabı eklemek bu hesabı kalıcı olacak şekilde Business Manager’a aktarır. Reklam hesabı eklemek için hem reklam hesabının sahibi hem de Business Manager’da yönetici olunması gerekmektedir. Bir reklam hesabı ekleme veya aktarım sonrasında bu işlem geri döndürülemez. Reklam hesabının tüm yönetimi Business Manager profilinden tamamlanması gerekir. Başka bir Business Manager hesabına ait reklam hesabı eklenemez. Başka bir işletmeye ait olan reklam hesabı üzerinden çalışılmaya devam edilmek isteniyorsa bu hesaba erişim istenebilir.

2-Bir Reklam Hesabına Erişim İsteme

Business Manager’da reklam hesabına erişim istediğinde mevcut Business Manager yöneticisi, bu hesap üzerinde çalışılması için verebilmektedir.

3-Yeni Bir Reklam Hesabı Oluşturma

Business Manager’da oluşturulan yeni bir reklam hesabı, kalıcı olarak Business Manager’a ait olmaktadır. Business Manager’a oluşturulan reklam hesabı, Business Manager hesabı olmayan başka birine aktarılamaz.

Facebook Business Manager’a Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Business Manager’a başlamadan önce bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Eklemeye çalışılan reklam hesabı başka bir işletme tarafından önceden eklenmiş ise yeniden ekleme işlemi yapılmaz. Bir reklam hesabı, sadece bir Business Manager hesabına ait olabilir. Bunun yerine reklam hesabına erişim isteğinde bulunulabilir.
 • Business Manager’a, kişisel bir reklam hesabı öncesinde reklam hesabı eklenmişse yeniden reklam eklenemez. Kişisel Facebook hesaplarından Business Manager’a tek bir reklam hesabı eklenebilmektedir. Bunun yerine Business Manager’da yeni bir reklam hesabı oluşturulabilir veya başka bir reklam hesabına erişim isteğinde bulunulabilir.
 • İşletmeye eklenilen yeni reklam hesabı üst sınırına ulaşılmış ise reklam ekleme işlemi yapılamaz. Facebook Business Manager şu anda daha fazla reklam verme hizmeti sunmamaktadır. Reklam hesabı sınırı, reklam harcamalarına bağlı olarak artmaktadır.
 • Reklam hesabı ön ödemeli reklam hesabıysa eğer yeniden reklam hesabı ekleme işlemi yapılamaz. Ön ödemeli reklam hesapları, sadece belirli durumlar olması halinde Business Manager’a eklenebilir.

Facebook Business Manager’a Reklam Hesabı Ekleme

Business Manager’a bir reklam hesabı ekleme işlemi için yapılması gerekenler şunlardır:

 • İşletme Ayarlar’ına girilir.
 • Solda bulunan menüden Hesaplar’a gidilir. Daha sonrasında Reklam Hesapları’na tıklanır.
 • Mavi renkte olan Ekle açılır menüsüne tıklanır.
 • 3 seçenekten biri seçilir (Reklam Hesabı Ekleyin, Bir Reklam Hesabına Erişim İsteyin, Yeni Bir Reklam Oluşturun).
 • Bir reklam hesabına erişim istemeyi veyahut reklam hesabını ekleme seçilir ise reklam hesap numarası girilir.
 • Kişileri ve erişim düzeylerini seçebilmek için yönergeler izlenir.

Ayrıca Instagram Video Nasıl İndirilir? adlı yazımıza göz atın!

Facebook Business Manager Hesap Dondurma İşlemi

Business Manager hesabını dondurma işlemi Facebook hesabı kullanılarak yapılmaktadır. Dondurma işlemi için aşağıda belirtilen yollar izlenmelidir.

 • İlk olarak Facebook reklamları ile alakalı konularda Facebok İşletme Yöneticisi’ne giriş yapılır.
 • İşletme yöneticisine giriş yapıldıktan sonra, burada bulunan menüden İşletme Ayarları menüsüne giriş yapılır.
 • İşletme ayarlarına girildikten sonra sol çerçevede bulunmakta olan menüden Reklam Hesapları’na giriş yapılır ve bütün Facebook hesaplarını görülebilecek şekilde ortaya çıkan sayfa açılır.
 • Dondurulmak istenilen Facebook reklam hesabını seçilir. Sonrasında sol üstte yer alan Dondur butonuna tıklanır.