Facebook’tan Instagram Hesabını Silme

Facebook’tan Instagram Hesabını Silme

Facebook hesabından Instagram’ı kaldırmak için Facebook hesabınızın bağlı olduğu Instagram hesabınıza giriş yaparak işlemi tamamlamanız mümkündür. Facebook ve Instagram’ın aynı şekilde yönetilmesi, iki şirketin birlikte çalışmasıyla birleşmiştir. Instagram’ı Facebook’un satın almasıyla, iki sosyal medya uygulaması arasındaki bağ güçlenmiş, iki uygulamayı birbirine bağlayanların sayısı günden güne artmıştır. Instagram ve Facebook hesaplarının bağlanmasının olduğu gibi Facebook’tan Instagram hesabını silme işlemi de gerçekleştirilebilir.

Facebook ve Instagram Hesaplarının Bağlanması

Sosyal medya hesaplarını eşleyerek, aynı anda paylaşımlar yapabilir, bir tarafta yaptığınız paylaşımın diğer tarafta da var olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, Instagram ve Facebook araçlığıyla ticari sayfalarını birbirine bağlayarak işletme hesaplarınızın da popülerliğe ve tanınırlığa ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Hesapları silebilmek için önce bu bağlantı işleminin tamamlanması gereklidir. Birbirine bağlı olmayan hesapları, farklı bir uygulamadan silme ihtimaliniz yoktur. Instagram hesabınızı Facebook hesabınıza, Instagram uygulamasını “Hesaplar Merkezi” başlığı altında birleştirmek için şu adımları takip etmeniz gereklidir:

 • Profilinize gitmek için Instagram profil sayfası simgesine veya sağ alttaki profil resminize dokunun.
 • Buradan, önce sağ üstte bulunan üst üste üç çizgi simgesine ve ardından da ayarlar başlığını açan çark simgesine dokunun.
 • Alttaki Hesaplar Merkezi'ne ve ardından Hesaplar Merkezi'ni Ayarla'ya dokunun.
 • Facebook hesabı ekle'ye dokunduktan sonra, bağlanmak istediğiniz hesaba giriş yapın veya zaten giriş yaptıysanız bu hesabı seçin.
 • Evet, Ayarlamayı Bitir'e dokunun.
 • Profil fotoğrafınızı senkronize etmek isteyip istemediğinizi seçin ve Devam'a dokunun.
 • Hesaplarınızı bağladıktan sonra, açıklama eklediğiniz aynı sayfada gönderiyi Facebook'ta paylaşma seçeneğini görürsünüz. Bu seçeneği aktive ederek bir gönderiyi iki uygulamada aynı anda paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Instagram çekiliş yapmak yasak mı? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Instagram Hesabımdan Facebook Hesabımı Nasıl Kaldırırım?

Bağlantıyı silebilmek için Instagram uygulamasını kullanabilirsiniz. İki uygulama da aynı firma tarafından yönetildiğinden, birini kaldırmanızla bağlantıyı koparma şansına sahip olabilirsiniz. Instagram hesabınızı yalnızca Facebook ile değil, birden fazla sosyal medya hesabı ile bağlayabilirsiniz. Facebook Instagram bağlantısını, cep telefonu veya tabletlerinizden, Instagram uygulaması üzerinden kaldırmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Profilinize gidin ve Menu simgesine dokunun.
 • Ayarlar'a dokunun.
 • Hesap'a dokunun.
 • Bağlı Hesaplar'a ve ardından site adına dokunun.
 • Hesaptan Kaldır'a (iOS) veya Bağlantıyı Kaldır'a (Android) dokunun.
 • Evet, Bağlantıyı Kaldır'a dokunun.

Instagram Hesabını Geçici Olarak Kapatma

Bağlantıyı kaldırmakla birlikte, Instagram hesabını geçici olarak dondurma şansı da kullanıcılara Instagram tarafından sunulmuştur. Bu işlemi yaparak da bağlantıyı ortadan kaldırabilirsiniz. Instagram hesabının geçici olarak dondurulması, Instagram telefon veya tablet uygulaması üzerinden gerçekleştirilememektedir. Bu işlemi yapabilmek için, Instagram.com üzerinden, bir bilgisayardan oturumunuzu açmanız gereklidir. Kullanıcı adı ve parolanızla Instagram web sitesinden hesabınıza giriş yaptıktan sonra şu işlemleri tamamlayarak hesabınızı geçici olarak dondurabilir ve diğer sosyal medya uygulamaları ile bağlantısını koparabilirsiniz:

 • Giriş yaptıktan sonra profilinizi açın.
 • Buradan açılan profili düzenle ayarını seçin.
 • Açılan pencerede aşağıya doğru ilerleyin ve hesabımı geçici olarak kapat başlığını seçin.
 • Bu noktada, Instagram sizden hesabınızı geçici olarak kapatmak için geçerli bir neden isteyecektir. Burada açılan birkaç farklı seçenekten size en uygun olanını seçin veya size en uygun olan metni, bırakılmış olan boşluğa yazıp Instagram’a iletin. Bu seçeneklerden hangisini seçtiğiniz hesabınızın kapatılıp kapatılmayacağı açısından fark yaratmayacaktır. Hangisini seçerseniz seçin hesabınızı dondurabilirsiniz.
 • Son olarak hesabınızı geçici olarak kapat seçeneğine dokunarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Aynı işlemi, mobil bir cihazdan (telefon veya tablet) internet tarayıcısı aracılığıyla Instagram’a girerek de tamamlayabilirsiniz.

Instagram Hesabımı Kalıcı Olarak Nasıl Silerim?

Hesabınızı tamamen ortadan kaldırmak, hesabınızda bulunan fotoğraf ve video gibi gönderilerin de tamamen silinmesini istemek için Instagram’da bir talep yaratabilirsiniz. Instagram’dan alacağınız geri dönüşle, başka hesaplarla veya başka sosyal medya uygulamalarıyla olan bağlantınızı da bu şekilde sonlandırabilirsiniz. Hesabınızı kalıcı olarak silmek için başvuruda bulunursanız, kendi profiliniz, fotoğraflarınız, videolarınız, yapmış olduğunuz bütün yorumlar, beğendikleriniz ve o sıraya kadar oluşmuş olan takipçi listeniz tamamen ortadan kaldırılır. Facebook’tan Instagram hesabını silme işleminizi de bu şekilde otomatikman gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Instagram'da anlık atılan fotoğrafı tekrar görme yazımıza da bakabilirsiniz.

Instagram Hesabını Kalıcı Olarak Silme Talebi Nasıl Oluşturulur?

Instagram’ı komple silmek için oluşturmak istediğiniz talebi gerçekleştirmeden önce, hesabınızdan korumak istediğiniz fotoğraf veya videolar varsa bunları yedeklemeniz önerilir. Çünkü silme işleminin ardından bunlara bir daha ulaşımınız olmayacaktır. Instagram telefon veya tablet uygulaması üzerinden bu silme işlemini gerçekleştirmeniz ne yazık ki mümkün değildir. Bu işlemi bir bilgisayardan, tarayıcınız aracılığıyla Instagram’a giriş yaparak veya mobil cihazınızdaki tarayıcı üzerinden Instagram hesabınızı açarak tamamlayabilirsiniz. İşlemi bitirebilmek için atmanız gereken adımlar şu şekilde listelenebilir:

 • Tarayıcılardan instagram.com adresine gidin.
 • Buradan hesabınıza giriş yapın.
 • “Hesabını Sil” sayfasını açın.
 • Hesabını neden siliyorsun yazısının yanındaki boşluğa, hesabınızı kapatma gerekçenizi açıkça ve anlaşılır bir biçimde yazın. Bunun için açılan seçeneklerden size uygun olanları da seçebilirsiniz.
 • Seçeneklerden birini seçmenizden sonra, hesabın sizin olduğunun doğrulanabilmesi için kullanıcı adı ve parolanızla yeniden giriş yapmanız istenir.
 • Girişi yaptıktan sonra kullanıcı adını sil butonuna tıklayın ve işleminizi tamamlayın.
 • Eğer giriş yaptığınızdan hesaptan farklı bir kullanıcı adı taşıyan ekstra bir hesaba da sahipseniz, o hesabı silmek için bu işlemleri tekrarlamanız gereklidir.
 • Silinme işleminin Instagram tarafından tamamlanması 30 ila 90 arasında sürebilir. İlk 30 gün içerisinde, başvurunuza göre hesabınıza kimse erişemese de işlemin tamamlanmasının daha uzun sürebileceği Instagram tarafından belirtilmiştir.

Facebook’tan Instagram hesabını silme işlemini gerçekleştirmek için iki uygulama arasındaki bağlantıyı kesmek işleminin yanında, hesabınızı tamamen ortadan kaldırarak da başarıya ulaşabilirsiniz.