Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?

Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?

Instagram çekilişi yapılırken şartlara uygun olarak yapılması gerekir. Yeni takipçiler kazanmak ve marka bilinirliğini artırmak için son yıllarda oldukça popüler bir pazarlama çalışması olarak çekilişler yapılır. Instagram çekilişi yapılırken, çekiliş yapan kişilerin dikkatli olması ve güvenilir çekiliş sitelerini kullanması gerekir. aksi takdirde çekiliş yaparken seslenilen kitlenin güvenini kaybedecektir. Hitap edilen kitleye uygun olarak çekiliş ürünü seçilmesi önemlidir. Çekiliş fotoğraf gönderisi, hikaye ya da video gönderisi olarak hazırlanır. Hazırlanan gönderilerin dikkat çekici ve etkileyici olması çok önemlidir. Hazırlanan gönderilere katılım şartları da eklenerek paylaşım yapılır.

Instagram Çekilişi Nasıl Kazanılır?

Instagram çekilişi kazanmak için çekiliş için paylaşım yapan gönderi dikkatle incelenir. Çekiliş yapılan hesap özenle kontrol edilerek hesabın güvenilirliği ve hesap sahibinin samimiyetine dikkat edilmelidir. Yapılacak olan yorumlara farklı farklı emojiler eklenerek dikkat çekici hale getirilir. Çekilişi yapan hesabın takipçi sayısına ve çekiliş yapılan gönderinin yorum sayısına dikkatle özen gösterilir. Arkadaşlar etiketlenir. Arkadaşlar etiketlenirken spama düşülmemeye dikkat edilir.

Ayrıca Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Instagram Çekilişi Yapmak Yasal mı?

Instagram çekilişi yapmanın yasal olması için birtakım izinler alınmalıdır. Sosyal medya düzenlenen çekilişler, Karşılığı Nakit Olmayan Çekilişler Yönetmeliği ile düzenlenir. Sosyal medyadaki çekilişlerin büyük çoğunluğu, bu yönetmelik kapsamındaki karşılığı nakit olmayan çekilişler ve ticari amaçlı çekilişler kategorilerine girer. Karşılığı nakit olmayan çekilişlere yönelik her türlü izin ve denetim yetkisi, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’ne tanınmıştır. Dolayısıyla bir kişi veya kuruluşun sanal ortamda düzenleyeceği her türlü çekiliş, yönetmelik kapsamında izne tabidir. Yönetmeliğe aksi davranmak ceza verilmesine neden olur. Yönetmelik’te sayılan istisna hallerinden birine giren veya şartları taşımayan çekilişler de mevzuatta bir dayanak olmamasına rağmen izne tabidir. Dolayısıyla sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen çekilişler, şartları taşımasa dahi, teknik anlamda daha ziyade bildirim niteliğinde olan bir izin prosedürüne tabi olacaktır. Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, çekilişlerle insan onurunu hiçe sayan tavırlar takınıldığı için çekiliş izinleri bakımından tedbirlerini artırmıştır. Influencer veya fenomen olarak anılan kişilere yönelik yaptırım süreçleri hız kazanmıştır. Haberler de görüleceği üzere denetlemeler arttırılmış, cezai yaptırımlar öne çıkmıştır. Sosyal medyada geniş kitlelere hitap eden kişilerin hareketlerini düzenlemeye yönelik olarak getirilen yönetmelik, kendi kapsamında bulunsun veya bulunmasın çekilişler için gerekli izinlerin alınması ve vergilerin ödenmesi gerekir.

Instagram Çekilişi Yapmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Instagram çekilişi yapmak için gerekli şartlara uygun davranılarak çekilişin takipçi sayısını olumlu yönde arttırması ve etkileşim oranlarının arttırılması sağlanır. Instagram’ da çekiliş yapmak için gerekli şartlar şunlardır:

 • Çekilişin amacını belirlemek, Instagram çekiliş yapma sürecinde öncelikle amaçların fenomen ya da influencer tarafından belirlenemesi gerekir. Her çekilişin ortak amacı etkileşim sağlamak olsa da farklı birçok amaç bulunur.
 • İlgi çekici bir ödül belirlenir, Instagram’ da çekiliş yapmak için ihtiyaç olunanlardan biri de ilgi çekici bir ödüldür. Çekilişe olan katılımı artırmak için ödülü hedef kitleye göre doğru belirlemek gerekir. Gizli büyük çekilişler olsa da Instagram tarafından dikkat çeken asıl ödüller çekiliş öncesinde katılımcılara ne sunulacağının gösterildiği çekilişlerdir. Ödülün büyüklüğü katılımın da daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Belli ürünlerin hediyesi olabileceği gibi web sitesindeki alışverişlerde geçerli olacak kupon paylaşımları da yapılabilir. Araştırmalara göre hediye ürünlerin, kupon kodlarına kıyasla daha fazla tercih edildiği de belirtilir.
 • Katılım koşulları basit tutulmalıdır. Instagram çekiliş sürecinde katılımı artırmak için katılım koşullarını da basit tutmak önelidir. Katılım için gerekli olan şartların birkaç adımda tamamlanabilir olması gerekir. Genellikle katılım koşullarında kişilerin başka influencer hesaplarını takip etmesi veya sayfayla olan etkileşimlerinin yüksek olması gerekir.
 • Çekiliş süresini kısa tutulmalıdır. Instagram çekiliş sürecini çok uzun tutmak çekilişe katılımı geciktirirken istenilen etkileşim veriminin alınmasına engel olur.
 • Çekilişin tanıtımını yapılır, tanıtımı yapılmayan herhangi bir ürünün satılmasına nasıl imkan yoksa tanıtımı yapılmayan çekilişlere de katılımlar bir hayli düşük olabilir. Bu sebeple de Instagram çekilişi sürecini iyi yönetilmelidir. Tanıtım hangi kanallarla yapılışa yapılsın yapılması şarttır. Eğer sadece bir sosyal ağ üzerinde çekilişi yapılırsa, diğer sosyal hesaplar üzerinde de çekilişin duyurusu yapılabilir. Yapılan tanıtımlarda çekilişin hangi sosyal ağlarda geçerli olduğunu da duyurmak oldukça önemlidir
 • Kullanılan hashtaglere dikkat edilir, Instagram’da çekiliş yapılırken, hashtag kullanmak gönderilerinin aramalarda öne çıkarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. Ancak çekiliş ve marka ile ilgili olabilecek ve markayı takip edebilecek kitleleri getirecek hashtagleri doğru kullanmak önemlidir. Doğru hashtagler kullanılmadığında hitap edilen kitleyle alakası olmayan kişilere ulaşılmış olur
 • Adil bir şekilde çekilişi yapılmalıdır. Instagram çekiliş sonucu belirleme ve instagram çekiliş sonuçları açıklamada sonuçların adil bir şekilde oluştuğu kullanıcılara gösterilmelidir. Instagram çekiliş sonuçlarını belirlemek için influencer ya da fenomen tarafından rastgele bir seçim yapılmalı ve ekran görüntüsüyle bu sonucu da paylaşılmalıdır.

Instagram Çekilişini Kimler Yapabilir?

Instagram’da çekiliş yapan kişiler için herhangi bir sınırlama yoktur. Instagram sosyal medya platformunda hesabı olan herkes belirli bir ürün için çekiliş yapabilir. Ancak genellikle işletme hesabı olan kişiler çekiliş yapmaya daha çok meyilli olmuştur. Satışa sunulan bir ürünü çekilişe koymak ürünün başka kişiler tarafından da görülmesini sağlar. Sadece ürünün görülmesi değil aynı zamanda sayfanın tanıtımı için çekiliş yapmanın önemi büyüktür. Instagram üzerinden yeni hesap açan kişiler sahip olduğu ürünlerin tanıtsın ve takipçi sayısı artarak daha geniş kitlelere hitap etsin diye Instagram’ da çekiliş yapmak ister. Çekiliş yapmanın yararı hem ürünün satıcısına hem de çekilişe katılan kişiye olur. İki tarafında bu durumdan avantajlı çıktığı söylenebilir.

Instagram Çekilişi Neden Yapılır?

Instagram çekilişi yapılması için hedeflenen amaçlar birden fazladır. Amaçlardan birkaçı beraber kullanabileceği gibi yapılan işe veya ihtiyaç olunan geri dönüşüme yönelik de çekilişler yapılabilir. Instagram çekilişi yapılmasının amaçları genellikle şöyledir:

 • Instagram’ da takipçi sayısını artırmak.
 • Beğeni ve yorum sayısının artırarak, Instagram’ da ön plana çıkmak.
 • Yeni ürünleri tanıtmak.
 • Firmanın web sitesine trafik oluşturmak.
 • Firmanın diğer sosyal medya platformlarındaki sayfalara dikkat çekmek.
 • E-posta abonesi kazanmak.
 • Instagram’ da takipçi kazanmak
 • Blog içeriklerine yönlendirme yapma

Instagram Çekilişleri Hangi Sürelerle Yapılır?

Instagram çekilişleri için süre belirlenmemiştir. Ancak hatalı olarak süreler uzun tutulursa kullanıcılar hesabın çekilişine önem göstermez. Hesabın ürettiği çekilişin süresi ne kadar kısa tutulursa aktif olarak etkileşim yapılma ihtimali o kadar artacaktır. Reklam yapılmak için ve dijital pazarlama için ürünlerin influencerlara verilmesiyle çekiliş aynı amaca hizmet eder. Instagram çekilişi için tavsiye edilen zamanlama ortalama 1 gündür. 1 günden uzun olan çekilişler takipçilerinizin ilgisini çekmez. İçerik üretiminde olduğu gibi, çekilişyapılırken de buna dikkat edilmelidir.

Ayrıca Instagram Engel Yedim, Nasıl Kaldırılır? adlı yazımıza göz atın!

Instagram’ ın Aktif Çekiliş Sayfaları Nelerdir?

Instagram ‘ ın aktif çekiliş sayfaları, influencer sayısı çok fazla olsa da azdır. Güvenilir Instagram çekiliş sayfalarının listesi şöyledir:

 • Çağrı Taner
 • Büşra Yıldırım
 • Okyanus Yayıncılık
 • Minubus
 • Aslan Hafızoğlu
 • Kampanya Babası

Aktif bir şekilde çekiliş yapan ve güvenilirliğini kanıtlanmış olan bu sayfaların güvenilirliği Instagram tarafından mavi tik verilerek de kanıtlanmıştır.