Instagram Engel Yedim, Nasıl Kaldırılır?

Instagram Engel Yedim, Nasıl Kaldırılır?

Instagram engeli kaldırılırken mesaj yolu kullanılabilir. Engeli mesajla kaldırmak için Instagram profiline giriş yapılıp, ayarlar menüsüne giriş yapılması gerekir. Ardından listelenecek birçok başlık olacaktır. Başlıklar arasından sorun bildir seçeneğine tıklanır. Sorun bildir seçeneğine tıklandıktan sonra sorunun ne olduğunun açıklanması için mesaj alanını görüntülenir. Bu alana kısa ve anlaşılır biçimde sorun anlatılarak, engelin kaldırılması talep edilir. Gönder seçeneğine tıklandıktan sonra beklenilir. İletilen mesaj Instagram’ a ulaşır ve değerlendirilir. Engelin kaldırılması uygun bulunursa 48 saat içinde yanıt verilir ve Instagram engel kaldırma talebi onaylanır. Engel kaldırma talebi onaylanmazsa belirli bir süre beğeni veya takipteki engelin kaldırılması için beklenmesi gerekir. Yaklaşık 1 milyar insanın kullanıcı olduğu Instagram ‘ın bu tarz önlemleri takip edip alabilmesi için yapay zekadan yararlanılır.

Instagram Beğeni Engeli Nasıl Kaldırılır?

Instagram beğeni engeli Instagram tarafından kullanıcıya verilen 18 saat içinde kalkar. Ancak kullanıcı bu sürenin geçmesini beklenmek istenmezse yapılabilecek bir şey yoktur. Kişi Instagram hesabını geçici olarak kapatıp açtığında eğer yeni bir hesap değilse yani güvenilir bir hesap olduğu Instagram tarafından biliniyorsa, engeli kalkabilir. Ancak bu da kesin bir yöntem değildir. Genellikle yeni açılmış beğeni limitlerinin düşük olduğu hesaplarda beğeni engeli sorunu görülür. Yeni açılan hesaplar Instagram için güven oluşturmadığından riskli konumdadır. Yeni açılmış hesaplarla kısa süre içinde yüzlerce beğeni yapmak spam olarak algılanmaya neden olacaktır. Güvenilir hesaplar yani uzun süredir Instagram' da var olan ve herhangi bir engele takılmamış hesaplar, beğenme limitleri daha yüksek olur. Buna ek olarak bu hesaplar herhangi bir başka engelleme ile karşılaşmadığı zaman engelleri daha kolay bir şekilde kalkar. Bu süre hesaptan hesaba değişkenlik gösterse de ortalama 18 saattir.

Ayrıca Instagram'a Nasıl Reklam Verilir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

Instagram Takip Engeli Nasıl Kaldırılır?

Instagram takip engeli Instagram tarafından kullanıcıya verilen süre içinde kalkar. Bu süre hesaplara göre değişiklik gösterse de 18 saattir. Süre dolmadan aksi bir işlem yapılması mümkün değildir. Kullanıcı bu süreyi beklemek istemezse hesabını dondurabilir ancak bu her zaman işe yaramaz. Limiti düşük olan yani daha güvenilir bir hesap olduğunu Instagram’ a kanıtlamış olmayan hesaplar, bu duruma daha sık maruz kalır. Instagram’ ın kullanıcılar rahatsız olmasın diye aldığı yapay zeka tarafından tespit edilen ve spam kullanıcıların engellenmesini sağlayan bu sistem kullanıcıların daha güvenilir bir ortamda olmasını sağlamak içindir. Takip engeli güvenilir olan ancak birden takipçi sayısını arttıran hesaplara da getirilebilir. Yapay zekanın algoritmasına göre değişken bir durumdur. Kullanıcıların fazla hileli olan hesapları takip ediyor olması bile yapay zekanın algoritmasında yanlışlık daha doğrusu hatalı durum olarak algılanabilir.

Instagram Hikaye Engeli Nasıl Kaldırılır?

Instagram hikaye engeli Instagram tarafından yapay zekayla alınmış bir önlem değildir. Kullanıcıların kendi hikayelerini görmesini istemediği kişileri engellemesidir. Bu yüzden bu engel sadece kullanıcı kontrolünde kaldırılabilir. Kullanıcının bu engeli kaldırmak için izlemesi gereken adımlar şunlardır:

 • Kullanıcı olan kişinin kullanıcı adıyla profil açılır.
 • Telefonunuz sağ üst köşesindeki üç nokta şeklindeki butona dokunulur.
 • Ayarlar içerisinde hikaye görünmesi engellenen kullanıcılar listesine giriş yapıldıktan sonra engeli kaldırılacak kişinin profili aranarak giriş yapılır
 • Engellenen kullanıcının profilinde sağ üst köşedeki üç nokta üst üsteye dokunulur.
 • Hikayeni görünür yap seçeneği seçilir.
 • Kişinin engeli kalmış olur.

Instagram Kişi Engeli Nasıl Kalkar?

Instagram kişi engeli kaldırılırken ilk yapılması gereken engellenen kullanıcıyı bulmaktır. Daha sonra verilen ip ucuyla kişileri arama kısmını kullanılabilir. Arama sekmesinden ara- kişiler kısmına tıklanır. Buradan kullanıcıları ara seçeneğinden, engellenmiş olan kullanıcının adı yazılır. Ardından engellenen kullanıcı listesinden de engel kaldırılabilir. Engeli kaldırmak istediğiniz kişinin profiline girilir. Ayarlar menü tuşuna basılır. Ortaya çıkan menüden engellemeyi kaldır seçeneği seçilir. Son olarak da kullanıcı engellemeyi kaldır sekmesinden sonra engellemeyi kaldır seçeneğinin onaylaması gerekir. Instagram ekranında çıkan "Emin misiniz?" sorusuna evet denmesi yeterli olacaktır.

Instagram’ da Karşılıklı Olan Kişi Engeli Nasıl Kaldırılır?

Instagram ‘ da karşılıklı olarak birbirini engellemiş kişilerin engelini kaldırmak için kişilerin arasında ortak bir arkadaş olması gerekir, Ortak bir arkadaştan yardımıyla sorun hızla çözülebilir. Ortak olan arkadaşın herhangi bir paylaşımında iki hesabı birden etiketlemesi gerekir. Daha sonra etiketlenen fotoğrafın üzerine gelinerek, sol alt kısımda yer alan etiket simgesine tıklanır. Buradan etiketlenmiş olan kullanıcılar fotoğraf üzerinde görüntülenir. Bu şekilde engeli kaldırmak istenilen kişinin etiketlenen profiline tıklanır. Profile girildikten sonra sağ üst köşede bulunan üç nokta üst üste simgesine tıklamak gerekir. Engeli kaldır seçeneği seçildiği takdirde engel kaldırılmış olur.

Instagram’ da Engelli Kişi Nasıl Görünür?

Instagram’ da engelli kişinin hesabı arandığında profile girilir. Profildeki gönderi, takipçi ve takip edilen sıfırlandıysa kullanıcı tarafından hesap engellenmiştir. Engelli kişinin hesabı isim girilmediği sürece görüntülenemez. Herhangi biri tarafından engellendiğini öğrenmek isteyen kullanıcı hesabına giriş yaptıktan sonra kendi isimi ile arama yapar. Eğer hesap görünmezse bu engellendiğini gösterebilir. Ayrıca kullanıcının kendi hesabı dışında başka bir hesaptan da kullanıcının arkadaşları arasında arama yapılabilir. Aktif bir kullanıcının hesabına girildiği takdirde daha önce gönderi, takipçi ve takip bulunursa kullanıcı yüksek ihtimalle engellenmiştir. Çünkü engellemeden sonra gönderi, takipçi ve takip sayıları sıfıra dönüşür. Kişi engeli kaldırmadan engelin kalkmasının bir yolu yoktur.

Instagram Takip Engeli Cezası Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Instagram takip engeli cezasını almamak için kullanıcıların paylaştıklarına dikkat etmesi gerekir. Uygunsuz içeriklerin paylaşılmamasına özen gösterilmelidir. Belirli kurallara uyarak hesabı yapay zeka korumasında olan spam kontrolünden ve uygunsuzluk kapsamında olan engel cezasını almadan hesabı korumak mümkünüdür. Bunlara dikkat edildiği takdirde herhangi bir engel cezası ile karşılaşmadan hesap güvenilir şekilde kullanılabilir. Engel cezası almamak için yapılması gereken önlemler şu şekildedir:

 • Aynı cihaz üzerinden birden fazla hesap açmamak
 • Başka bir kişi adına izinsiz paylaşımlar yapmamak
 • Topluluk kurallarına uygun davranmak
 • Güvenilir olmayan hile yöntemler ile takipçi almamak
 • Takip ve yorum sınırını aşmamak
 • Uygunsuz içerikler paylaşmamak
 • Başkalarına taciz içeren mesajlar atmamak
 • Irkçı, cinsiyetçi söylemlerde bulunmamak

Ayrıca Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur? adlı yazımıza göz atın!

Hileler Instagram Engeline Neden Olur mu?

Hileler, Instagram engeline neden olabilir. Hileleri algılayan yapay zekanın oluşturduğu algoritmasıyla kullanıcının engele maruz kalması mümkündür. Sayısız takipçi, beğeni ve yorum hilelerinin akıllı telefonlara indirilmesi ve bu cihazlardan Instagram kullanılması halinde takip engeli cezaları alınır. Bu engeller kısa süreli engellerdir. Kullanıcılar cezalandırılmak üzere 48 saate kadar sınırlandırılarak bir daha tekrar etmemeleri talep edilir. Diğer yandan vaatler veren ve başka kullanıcılara ait gönderiler üzerinden birtakım işlemler yapan profiller ile bağlantı kurulması halinde de takip engel cezaları ile karşılaşabilir. Kişilerin hileli olan gönderileri kullanması, paylaşması, başkalarının hesabını ele geçirip o hesaplarda da aynı faaliyetlere devam etmesi, hileli görüntüleri öne çıkarması başkalarını kandırma amacı taşıdığından spam olarak belirlenir ve kullanıcı bu hareketleri sergilediği için engellenebilir. Bu engellemeye rağmen durum birkaç kere daha tekrar ettirilirse hesabın kapatılması gerekebilir.