Instagram Fotoğraf Gizlilik Ayarları

Instagram Fotoğraf Gizlilik Ayarları

Instagram paylaşımlarınızı kimlerin görebileceğini, kimlerin beğenebileceğini veya yorum yapabileceğini hesap ayarlarınıza girerek dilediğiniz yönde ayarlayabilirsiniz. Bu ayarlardan memnun kalmamanız durumunda daha sonra Instagram fotoğraf gizlilik ayarlarını değiştirebilirsiniz. Dilerseniz, fotoğraf veya hikaye gibi diğer gönderilerinizi belirli kişilerin görmemesini de sağlayabilirsiniz. Hesabınızı gizli veya herkese açık olarak ayarlama şanslarınız vardır. Herkese açık olan hesaplar herkes tarafından görülebilirken gizli olan hesaplar yalnızca takipçilere veya belirlenmiş olan kişilere gösterilir. Eğer Instagram’ı bir işletme sayfasının sahibi olarak kullanıyorsanız, hesabınızın herkese açık ayarda olması gereklidir.

Instagram Hesap Ayarları ve Özellikleri

Instagram hesabınızı iki kategoride ayarlayabilirsiniz. Bunlar Herkese Açık ve Gizli olarak belirlenmiştir, bu iki ayrı ayarın özellikleri ise şunlardır:

Herkese Açık: Kişisel veya işletme sayfanızın, profil olarak herkes tarafından görülebilir. Herkese açık sayfaları, Instagram kullanıcıları olmayanlar da görebilir.

Gizli Hesap: Etiketlenmiş veya farklı sayfalarda paylaşılmış gönderileriniz de dahil olmak üzere tüm fotoğraf, video ve hikayelerinizin sınırlanır. Bu gönderilerin tamamını takipçileriniz veya aralarından sizin izin verdikleriniz görüntüleyebilir. Birinin sizi takip etmek istemesi durumunda onu onaylamanız gerekir. Mesaj göndermek isteyenler olunca da eğer takipçiniz değilse sizin izniniz olmadan direkt mesaj kutusundan iletişim kurulamaz.

Instagram Hesabı Nasıl Gizli Yapılır?

Hesabınızı Instagram uygulaması üzerinden gizli hesap haline getirebilirsiniz. Fotoğraf ve videolarınızın ayarlarını tek tek değiştirebileceğiniz gibi hesabınızı gizli seçeneğine getirerek sınırlama işlemini toplu olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonları veya tabletlerinizde kullandığınız Instagram uygulaması üzerinden hesabınızı gizli hale getirme işlemini tamamlamak için şu adımları izlemelisiniz:

 • Instagram’ı açın ve profilinize geçiş yapın.
 • Ekranınızda sağ üstte bulunan üst üste duran üç çizgi simgesine dokunun.
 • Burada açılan pencereden de çark ile simgelenmiş Ayarlar seçeneğini açın.
 • Önce gizlilik başlığını, ardından da Gizli hesap seçeneğini bulun ve gizli hesabın yanındaki butona dokunarak hesabınızı gizleme işlemini tamamlayın.
 • Dilerseniz, daha sonra aynı adımları atarak bu işlemi tersine çevirebilirsiniz.
 • İşletme hesabı için bu işlem gerçekleştirilemez. Instagram ile iş ilişkisi olan işletme sayfalarının gizli hale getirilmesi mümkün değildir.

Sitemizden Instragram post boyutu ayarlama bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Instagram Hikayesi Nasıl Gizli Yapılır?

Hikayeleri kimin göreceğini belirleyebilirsiniz. Instagram, bu yöntem için “Yakın Arkadaşlar” adını verdiği bir sistem geliştirmiştir. Hikayenin yanında yer alan yeşil çember ile yakın arkadaşlar simgelenir. Yakın arkadaşlar listesi oluşturup bu listeye takip ettikleriniz veya takipçileriniz arasından dilediğiniz insanları ekleyebilirsiniz. Bir hikaye paylaşırken, herkes yerine “Yakın Arkadaşlar” seçeneğini işaretlerseniz, paylaştığınız hikayeyi yalnızca o listedeki kişiler görebilir. Instagram fotoğraf gizlilik ayarlarını hikayeleriniz üzerinde bu şekilde uygulayabilirsiniz.

Instagram’da Paylaşılmış Bir Fotoğrafı Geçici Olarak Nasıl Gizlerim?

Fotoğrafları silmek veya engellemek yerine, o fotoğrafı arşivlemeyi seçebilirsiniz. Arşivleme işlemi, fotoğrafı profilinizin genel görünümden kaldırır ve yalnızca sizin görebileceğiniz bir hale getirir. Profiliniz herkese açık bile olsa, arşivlediğiniz bir fotoğraf varsa o fotoğrafı sizden başka kimse görüntüleyemez. Dilediğiniz zaman fotoğrafı arşivden kaldırarak yeniden ana sayfanıza ekleyebilirsiniz. Fotoğrafı geçici olarak gizlemeye yarayan arşivleme işlemini her bir fotoğraf için şu adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz:

 • Arşivlemek istediğiniz fotoğrafı profilinizde açın.
 • Fotoğrafın üstünde bulunan üç nokta simgesine dokunun.
 • Buradan açılan seçenekler arasından, arşivle başlığına dokunun.
 • Daha sonra arşivlediğiniz fotoğrafları açarak profilinize yeniden yerleştirebilirsiniz.

Instagram’da Bir Fotoğrafı Beğendiğimde veya Birisi Benim Fotoğrafımı Beğendiğinde Bunu Kimler Görebilir?

Instagram’dan yaptığınız beğeniler, paylaşılmış olan gönderi herkese açık olarak ayarlanıp paylaşıldıysa herkes tarafından görülebilir. Gönderinin ekranına düştüğü herkes buradan kimin beğeni yaptığı bilgisini alabilir, ancak profiliniz kısıtlı ise sizin gönderilerinizi inceleme şansı olmaz. Sizin bir gönderiniz beğenildiğinde de aynı durum geçerlidir. Aynı zamanda, takipçi listenizde olan kişiler, siz hangi fotoğrafı beğendiyseniz, onun altında sizin kullanıcı adınızı da görebilirler. Instagram’da ekrandaki yerden tasarruf edebilmek için profilinizdeki bir gönderiyi 4’ten fazla kişi beğendiyse, beğeniler ekrana şu şekilde yansır:

 • Örnek: (Kullanıcı Adı) ve 87 kişi
 • Bu durumda yalnızca birkaç kullanıcının adı gözükür. Siz bir fotoğrafı beğendiğinizde de sizin kullanıcı adınız ve diğer beğenenlerin sayısı ekrana yansır.
 • Hesabınızı “gizli hesap” olarak ayarlarsanız, takipçilerinizin ve sizi takip etmeyenlerin neyi görüp neyi göremeyeceğini kontrol edebilirsiniz.
 • Bu durumda, beğenilerinizi ve gönderilerin altına bıraktığınız yorumları sadece sizin onayladığınız kişiler görebilirler.
 • Instagram giriş hareketlerini silme işleminin yanında, gizlilik ayarlarını sınırlayarak, takipçilerinizle iletişiminizi kimin ne yaptığınızı görmeden sürdürme şansına sahip olursunuz.
 • Bu durumlardan vazgeçmeniz halinde, aynı ayarları eski haline getirerek herkese açık bir sayfaya dönüşebilir, aynı zamanda giriş hareketlerinin de çevrimiçi olup olmadığınızın da görülmesine izin verebilirsiniz.

Instagram görüntülü arama ayarları detaylarına da bakabilirsiniz.

Instagram Yorum Kısıtlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yorum sınırlandırma işlemi sayesinde rahatsızlık yaratan durumlardan kaçınma şansına sahip olursunuz. Bu işlemi tamamlayarak, belirlediğiniz bir kişinin tüm yorumlarını veya bir yorumunu kaldırabilir ve o kişinin yorumlarının kimse tarafından gözükmemesini sağlayabilirsiniz. Yorumları sınırlandırma işlemi, o yorumun yapıldığını ekrandan yapılabilir. Kısıtlama işlemini tamamlamak için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Instagram uygulamanızı açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Rahatsız olduğunuz yorumun olduğu gönderiyi bulun ve yorumun üzerine gelin.
 • Yorumun üzerine dokunduktan sonra pencerenizde 1 uyarı seçildi başlıklı bir uyarı açılacaktır.
 • Uyarı sembolüne dokunduktan sonra karşınıza yeni seçenekler açılacaktır.
 • Bu ekrandan, yorumun yapan kişinin kullanıcı adının yanında bulunan “(Kullanıcı Adı) Kişisini Kısıtla” seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza bir açıklama metni çıkacaktır, ileride bir sorun yaşamamak için ve yapmakta olduğunuz işlemin tam olarak ne anlama geldiğini bilmek için bu metni okuyun.
 • Daha sonra “Hesabı Kısıtla” butonuna dokunarak işleminizi gerçekleştirin.
 • İşlemin tamamlanmasıyla birlikte, “(Kullanıcı Adı) kullanıcısını kısıtladınız” uyarısının çıkmasıyla işleminiz tamamlanır.
 • Bu uyarıyı tamam diyerek kapatın ve işlemi sonuçlandırın.

Instagram Yorum Engelleme

Kısıtlama yerine engelleme yöntemini seçerek rahatsız olduğunuz konuları ve o konularda yorumlar yapan kişilerin iletilerini engelleyerek sorununuzu çözebilirsiniz. Bu işlemi tamamlayarak, daha önce yapmaması gereken yorumlar yaptığını gördüğünüz kişilerin isimlerini engelleme listesine ekleyerek yorum yapmalarına imkan vermeden onları durdurabilirsiniz. Direkt olarak kişi engellemek yerine sadece yorumlarını engellemek için şu adımları takip etmeniz gereklidir:

 • Instagram hesabınıza giriş yapın ve üst üste üç çizgiye dokunduktan sonra ayarlar bölümünü açın.
 • Ayarlar kısmında karşınıza çıkan seçeneklerden Gizlilik başlığını seçin.
 • Burada açılan pencerede karşınıza “Etkileşimler” başlığı çıkar.
 • Etkileşimler üzerinden Yorumlar kısmına geçiş yapın.
 • Ekranınızda, varsayılan olarak herkesin yorum yapmasına izin verildiğinden bu onaylanmış liste karşınıza çıkar.
 • Yorumlarını engellemek istediğiniz kişileri de, takipçileriniz veya diğerleri olarak burada görebilirsiniz.
 • Engellemek istediğiniz kişilerin isimlerinin tamamını buradan seçebilirsiniz.
 • Dilerseniz Takipçiler, Takip ettikleriniz olarak ayrım yapabilirsiniz.
 • İsmini seçtiğiniz kişinin yanında bulunan “(Kullanıcı Adı) Şu kişinin yorumlarını engelle” butonuna dokunarak, belirli kullanıcıların yorum yapmalarını böylece engelleyebilirsiniz.
 • Eğer yorumlarını engellemek istediğiniz kullanıcı bu listelerde bulunmuyorsa, o kullanıcının adını arama çubuğuna yazarak bulabilir ve daha sonra engelleme işlemini aynı butona dokunarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • Aynı işlemleri tekrar edip aynı menüleri de kullanarak Instagram yorum sınırlandırma veya engelleme işlemlerini tam tersine çevirebilirsiniz. Instagram fotoğraf gizlilik ayarlarından yorum seçeneklerini de bu şekilde değerlendirebilirsiniz.