Instagram Giriş Hareketleri Silme

Instagram Giriş Hareketleri Silme

Instagram giriş hareketlerini kapatarak daha farklı cihazlardan giriş yaptıysanız hepsinden aynı anda çıkış sağlayabilirsiniz. Instagram giriş hareketlerini silme işlemini dilerseniz, cep telefonu veya tabletlerinizdeki Instagram uygulamanızdan, dilerseniz de bilgisayarınızdan internet tarayıcısını kullanarak tamamlayabilirsiniz. Farklı cihazlardan ve farklı yerlerden hesabınızı kullanıyor ve çıkış yapmak istiyorsanız veya birinin hesabınıza şifrenizi ve kullanıcı adınızı ele geçirerek giriş yaptığını düşünüyorsanız giriş hareketlerini kapatmanız sizin için yararlı olur.

Instagram Giriş Hareketleri Nedir?

Giriş hareketi durumu, hesabınızın hangi cihazlardan açıldığını göstermesiyle birlikte, bir kullanıcının Instagram’da en son ne zaman aktif olduğunu göstermeye yarar. Konum ayarlarının açık olmasıyla birlikte bu cihazdan hesaba nerede giriş yapıldığını görmek de mümkündür. Giriş hareketleri imkanı sayesinde, DM kutunuzdan görüşme yaptığınız kişilerin Instagram’da en son ne zaman faal olduğunu görebilir, mesajlarınızı okuyup okumadığını kontrol edebilirsiniz. Popülerliği artmış veya işletme sayfası olarak kullanılan sayfalar için giriş hareketleri daha da önem taşır. Hem maddi kazancın hem de tanınırlığın getirdiği dezavantajlardan biri, diğer kullanıcıların hesabınıza girmeye çalışması olabilir. Giriş hareketlerini kontrol ederek hesabınızı ele geçirmeye çalışan kişilere karşı hesabınızı korumaya alabilirsiniz.

Instagram Giriş Hareketleri Konumu Kapatılabilir Mi?

Giriş hareketlerinde konumu ortadan kaldırma işlemi ne yazık ki mümkün değildir. Bu durumda, giriş hareketlerinin ya tamamen kapalı kalması gereklidir, ya da açık bırakılarak konuma da erişim verilmektedir. Instagram, kötü bir durumla, yani hesabın çalınması veya farklı yerlerden giriş yapılmasıyla karşı karşıya kalınması durumunda güvenlik sağlamak için konum ayarlarının açık tutulmasının gerekliliğini ileri sürer. Konum ayarlarını kapatmak için giriş hareketlerini tamamen silmek gereklidir.

Facebook'tan Instagram hesabını silme bilgilerine de bakabilirsiniz.

Instagram Giriş Hareketlerine Nasıl Bakılır?

Giriş durumlarını ve yerlerini kontrol etmek ve güvenliğinizi sağlamak için bu hareketleri düzenli olarak kontrol etmeniz gereklidir. Eğer şüpheli bir durumla karşı karşıya kalıyorsanız, birinin sizin yerinize beğeniler yapıp yorumlara katkı yaptığını veya farklı insanlara mesajlar gönderdiğini düşünüyorsanız hareketleri kontrol etmek için şu adımları tamamlayabilirsiniz:

 • Instagram uygulamanızı açın ve kullanıcı adı ve parolanızla, eğer daha önce giriş yapmadıysanız hesabınıza girin.
 • Profilinize giden insan sembolüne dokunun.
 • Profilinizi açınca, ekranınızın sağ üstünde kalan üst üste üç çizgi simgesine dokunun ve seçenekler menüsünü açın.
 • Burada açılan pencereden önce ayarlar başlığını, oradan da gizlilik başlığını seçin.
 • Gizlilik başlığının açılmasıyla birlikte, giriş hareketleri durumunuz maddeler halinde karşınıza çıkar.
 • Buradan, günün hangi saatinde, hangi konumdan daha önce giriş yaptığınızı görebilirsiniz. Eğer şüphelendiğiniz bir durum varsa veya o girişlerden birini siz yapmadıysanız, öncelikle şifrenizi daha güçlü bir şifreyle değiştirmeniz önerilir. Bu olay yeniden başınıza gelirse, Instagram yardım merkezine giderek yetkililer ile iletişim kurmanız gereklidir.

Instagram’da Hareket Durumumu Nasıl Kapatırım?

Giriş hareketlerini kaldırmak için kullandığınız cihazın özelliklerine göre işlemi tamamlamak için farklı adımlar atmanız gereklidir. Hareket durumunu kapatarak takip ettiklerinizle ve DM kutunuz üzerinden mesajla görüşme sağladığınız insanlarla, Instagram’ı aktif olarak kullanırken çevrimiçi gözükmenizin önüne geçebilirsiniz. Dilediğiniz zaman bu özelliği açabilir ve kapatabilirsiniz, tek seferlik bir işlem değildir.

Instagram Hareket Durumunu Android ve iPhone’da Kapatma

Cep telefonunuzdan hareket durumunu silmek için uygulamanın en güncel sürümünü kullandığınızdan emin olmanız gereklidir. Uygulamanın güncelliğini uygulama dükkanınızdan veya telefonunuzun uygulama ayarları menüsünden kontrol edebilirsiniz. Telefon veya tabletlerinizden Instagram giriş hareketlerini silme işlemini tamamlamak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Instagram uygulamasını açın ve yapmadıysanız giriş yapın.
 • Ekranınızın sağ altında bulunan profil fotoğrafınıza dokunarak kendi profilinizi açın.
 • Buradan da sağ üstte bulunan üç çizgi simgesine dokunun.
 • Açılan menüden çark sembolüyle belirlenen ayarlar butonuna dokunun.
 • Daha sonra, ekranınızda aşağı doğru ilerleyin ve gizlilik başlığını seçin.
 • Önünüze açılan pencereden Hareket Durumu seçeneğini bulun ve açın.
 • Burada eğer hareket durumunuzun yanındaki buton mavi ise aktif demektir. Bu butona yeniden dokunduğunuzda buton yer değiştirir ve griye döner, bu da hesap durumunuz kapatılmış demektir. Dilediğiniz zaman bu ayarı aktif ve kapalı hale getirebilirsiniz. Bu ayarı kapatmanızla birlikte insanların Instagram’ı kullanırken sizi çevrimiçi görmesini engelleyen “Birlikte Aktif Olduğunuzu Göster” ayarını da otomatikman kapatmış olursunuz.
 • Eğer mesaj kutunuz olan DM ayarlarınızda da çevrimiçiyken insanların sizi aktif görmesini istemiyorsanız, DM sohbetlerinde birlikte aktif olduğunuzu göster butonunu da kapatabilirsiniz.

Instagram'da çekiliş yapmak yasak mı? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Instagram Hareket Durumunu Bilgisayardan Kapatma

Bilgisayarınızdan hareketleri silmek istiyorsanız, Instagram’ı kullandığınız tarayıcıyı açarak aynı işlemleri gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Şu adımları tamamlayarak hareketleri silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

 • Bilgisayarınızda kullandığınız internet tarayıcısından Instagram’ı açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Ekranınızın sağ üstünde bulunan profil fotoğrafınıza dokunun.
 • Açılan sayfadan, Ayarlar butonunu seçin ve oradan da “Gizlilik ve Güvenlik” başlığını açın.
 • Burada “Hareket Durumunu Göster” seçeneğini görebilirsiniz. Kapatmak için butona tıkladığınızda butonun rengi maviden griye döner. Hareket durumunu açmaya karar verirseniz, aynı butonu mavi renkte faal olarak bırakabilirsiniz.
 • Dilediğinizde bu ayarı değiştirme şansına sahipsiniz.
 • DM kutunuzda insanlar sizin çevrimiçi olduğunuzu bu ayarın kapatılmasıyla görünmemeye başlar, ancak ayarı kapatmanızla birlikte siz de kimin çevrimiçi olduğunu artık göremezsiniz, çünkü işlem karşılıklı olarak gerçekleştirilmektedir.

Instagram Girişi Hareketleri Konumu Yanlışsa Nasıl Düzeltilir?

Konum ayarlarının doğru olmaması durumu, kullanıcıların sık karşılaştığı bir problem olarak görünür. Giriş hareketlerini yukarıda anlatılan adımlarla kontrol ettiğinizde, siz kendi cihazınızla giriş yapmış olmanıza rağmen konumun farklı olması sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Konum ayarlarını Instagram’ın içinden kapatmak mümkün değildir. Konumun farklı gözükmesi ve girişi sizin yapmamanız durumunda girişi gösteren başlığın üzerine dokunup “Ben Yapmadım” butonunu seçerseniz Instagram ile iletişim kurarak sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum düzenli olarak devam ederse uygulamayı silip yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Instagram’da Bir Fotoğrafı Beğendiğimde veya Birisi Benim Fotoğrafımı Beğendiğinde Bunu Kimler Görebilir?

Instagram’dan yaptığınız beğeniler, paylaşılmış olan gönderi herkese açık olarak ayarlanıp paylaşıldıysa herkes tarafından görülebilir. Gönderinin ekranına düştüğü herkes buradan kimin beğeni yaptığı bilgisini alabilir, ancak profiliniz kısıtlı ise sizin gönderilerinizi inceleme şansı olmaz. Sizin bir gönderiniz beğenildiğinde de aynı durum geçerlidir. Aynı zamanda, takipçi listenizde olan kişiler, siz hangi fotoğrafı beğendiyseniz, onun altında sizin kullanıcı adınızı da görebilirler. Instagram’da ekrandaki yerden tasarruf edebilmek için profilinizdeki bir gönderiyi 4’ten fazla kişi beğendiyse, beğeniler ekrana şu şekilde yansır:

 • Örnek: (Kullanıcı Adı) ve 87 kişi
 • Bu durumda yalnızca birkaç kullanıcının adı gözükür. Siz bir fotoğrafı beğendiğinizde de sizin kullanıcı adınız ve diğer beğenenlerin sayısı ekrana yansır.
 • Hesabınızı “gizli hesap” olarak ayarlarsanız, takipçilerinizin ve sizi takip etmeyenlerin neyi görüp neyi göremeyeceğini kontrol edebilirsiniz.
 • Bu durumda, beğenilerinizi ve gönderilerin altına bıraktığınız yorumları sadece sizin onayladığınız kişiler görebilirler.
 • Instagram giriş hareketlerini silme işleminin yanında, gizlilik ayarlarını sınırlayarak, takipçilerinizle iletişiminizi kimin ne yaptığınızı görmeden sürdürme şansına sahip olursunuz.
 • Bu durumlardan vazgeçmeniz halinde, aynı ayarları eski haline getirerek herkese açık bir sayfaya dönüşebilir, aynı zamanda giriş hareketlerinin de çevrimiçi olup olmadığınızın da görülmesine izin verebilirsiniz.