Instagram Görüntülü Arama Ayarları

Instagram Görüntülü Arama Ayarları

Instagram görüntülü arama ayarları ile kimlerden direkt olarak arama alabileceğinizi ayarlayabilmeniz mümkün olmaktadır. İstenmeyen ya da tanınmayan kişilerden görüntülü arama almak istemediğiniz durumlarda engelleme ya da sessize alma işlemi yapabilirsiniz. Instagram’ın sunmuş olduğu bu hizmet sayesinde istemediğiniz ya da tanımadığınız kişilerden gelen görüntülü aramaları görmezden gelebilir ya da hiç arayamamalarını sağlayabilirsiniz. Instagram görüntülü arama ayarları yapabilmek adına bazı adımların izlenmesi gerekmektedir. Bu adımlarında sırasıyla izlenmesi ile engelleme ya da sessize alma işlemini kolayca yapabilmeniz söz konusu olmaktadır. Böylelikle Instagran hesabınızı temiz bir biçimde rahatlıkla kullanabilmeniz mümkün hale gelir.

Instagram Görüntülü Arama Sınırı Ne Kadardır?

Instagramda belirli bir sayıda kişi ile aynı anda görüntülü arama gerçekleştirilir. Bunun için Instagram’ın belirlemiş olduğu sınır 6 kişidir. Instagram uygulamasının sağ üst köşesine yer alan kamera ikonuna tıklanması halinde DM den konuşulan kişi ile görüntülü bir sohbet başlatılabilmesi mümkün olmaktadır. Bu noktada Instagram görüntülü araması yapabilmek için bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan en bilindik olanı Instagram uygulamasının kişi sınırlamasıdır. Kişi sınırlaması 6 kişi olmasından dolayı tek bir seferde ene fazla 6 kişi ile görüntülü görüşme gerçekleştirilebilir. Instagramın yeni geliştirdiği bir sistem ile aynı anda görüntülü konuşma sınırı kullanıcıya kadar da çıkabilmektedir. Instagram!da bir görüntülü sohbet odası kurmanız halinde 50 kişiye kadar insanı konuşmaya dahil edebilmeniz ve görüntülü bir görüşme gerçekleştirebilmeniz söz konusu olmaktadır.

Instagram Görüntülü Arama İşlemi Nasıla Yapılır?

Instagram görüntülü arama işlemi yapabilmek için öncelikle bir Instagram hesabınızın bulunması gerekmektedir. Instagram hesabınızı aktif ettiğiniz takdirde web tarayıcısı ve Instagram mobil uygulaması üzerinden görüntülü konuşma gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kullanıcı adınız ve şifreniz ile birlikte Instagram hesabınız üzerinden arama yapmak. Instagram yaptığı yeni güncelleme ile hem mobil hem de tarayıcı üzerinden arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle görüntülü konuşma imkânı sunmaya başlamıştır. Daha önce bu tür bir görüntülü konuşma yapmak istediğinizde cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmek zorunda kalıyordunuz. Artık hiçbir düzenleme gerekmeden sadece basit birkaç ayar ile Instagram hesabınız üzerinden görüntülü konuşma yapmak çok kolay. Instagram uygulaması sayesinde insanların ev ofis ortamlarında toplu görüşme yapmaları, görüntülü iş toplantıları ve benzeri organizasyonları için mobil ve tarayıcıları üzerinden görüntülü konuşma dönemine geçiş yaptı. Arkadaşlarınız ile görüntülü görüşme yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Instagram hesabına giriş yapmak,
 • Görüşme sağlayacağınız kişi ile aranızda geçen DM sohbetine girmek,
 • Sağ üst kısımda bulunan kamera ikonun tıklamak.

Yukarıdaki işlemlerin sırasıyla gerçekleştirilmesi durumunda Basit bir biçimde Instagram görüntülü arama işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır.

Sitemizden Instagram çeviri dili değiştirme bilgilerine de bakabilirsiniz.

Instagram Görüntülü Arama Özelliği Nasıl Kapatılır?

Instagram üzerinden görüntülü arama özelliğini kapatabilmek mümkündür. Instagram takipçileri her zaman kontrol altında tutulamayabilir. Bu gibi durumlarda lisede iletişim kurmak istenemeyen kişiler de yer alabilir. Bu noktada istenmeyen kişilerin sizlere ulaşamaması adına Instagram görüntülü arama özelliğini kapatabilmeniz mümkün olmaktadır. Instagram görüntülü arama özelliğini kapatabilmek için bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımların eksiksiz ve doğru bir biçimde izlenmesi ile birlikte görüntülü arama özelliğini kapatabilir ve istenmeyen kişilerin tarafınıza ulaşması engellenebilir. Bahsi geçen adımlar aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi arama özelliğinin tamamen kapatılamayacak olmasıdır. Lakin kimlerden arama alabileceğinizi kontrol alında tutabilirsiniz.
 • Instagram uygulamasına giriş yapılması ile hesap adı ve şifre ile birlikte hesaba giriş yapılır.
 • Hesaba erişim sağlanmasının ardından sağ üst kısımda bulunan üç noktaya basılır.
 • Açılan pencerede “ayarlar” menüsüne giriş yapılması gerekmektedir.
 • Ayarlar menüsünde bulunan “bildirimler” bölümüne geçiş yapılmalıdır.
 • “Direct mesajlar” bölümüne girilmesi ile birlikte “görüntülü sohbetler” menüsüne geçiş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan yeni pencerede karşınıza çıkan sohbet açma ya da kapatma ayarlarını kendi isteniz doğrultusunda ayarlayabilmeniz söz konusu olmaktadır.

Yukarıdaki adımların sırasıyla izlenmesi durumunda Instagram uygulaması üzerinden sizlere görüntülü arama özelliği ile ulaşabilecek kişileri rahatlıkla ayarlayabilmeniz mümkün olmaktadır.

Instagram Görüntülü Arama Bildirim Ayarlarının Yapımı Nasıl Gerçekleşir?

Instagram görüntülü arama bildirimlerinin ayarları Instagram uygulaması üzerinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Rahatsız edici unsurları arka planda bırakabilmenizi sağlayan bu ayarlar sayesinde son derece rahat bir Instagram kullanımı gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır. 3 farklı Instagram görüntülü arama ayarı bulunmaktadır. Bu ayarlardan birini tercih ederek kolaylıkla Ayarlama işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu ayarlar kapalı butonu, takip ettiğin kişiler butonu ve herkes butonudur. Bu butonların işlevleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Kapalı butonun aktif edilmesi ile birlikte tüm görüntülü arama bildirimleri kapatılmaktadır. Böylelikle herhangi bir bildirim almaz ve rahatsız edilmezsiniz.
 • Takip ettiğin kişilerden butonu seçeneği ile sadece takip ettiğiniz kişilerin sizlere görüntülü arama isteği gönderebilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Herkes butonunu ise takip ettiğiniz ya da etmediğiniz tüm Instagram kullanıcıları size görüntülü sohbet isteği gönderebilmektedir.

Yukarıda belirlenen 3 farklı butondan birini tercih ederek Instagram görüntülü arama ayarları kişiye göre özelleştirilebilmektedir

Instagram Görüntülü Arama Engelleme İşlemi

Instagram görüntülü arama engelleme işlemi 3 farklı seçenek sunsa da profiller üzerinden de engelleme işlemi yapılabilmektedir. Bu nedenle size ulaşmasını istemediğiniz kişinin profiline girerek engelleme işlemi yapılabilir. Bu bağlamda görüntülü sohbet bildirimi almak istemediğiniz kişinin size görüntülü arama yapmaması için yapmanız gereken işlemler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Instagram uygulamasına giriş yapılmasının ardından kullanıcı adı ve şifre ile hesaba erişim sağlamak.
 • Hesaba erişim sağlamanızın ardından Direckt Mesajlar bölümüne giriş yapmak.
 • Görüntülü sohbet isteği almak istemediğiniz kişi ile olan konuşmanızı açmak.
 • Konuşmaya giriş yapılmasının ardından sağ üst köşede bulunan üç nktaya tıklayarak sessize almak.

Yukarıdaki işlemleri sırasıyla ve doğru bir biçimde izlediğiniz zaman Instagram uygulaması zerinden görüntülü arama engelleme işlemi yapabilir ve kişi size istek gönderdiği zaman dahi ekranınıza herhangi bir bildirim düşmez. Böylelikle son derece rahat bir Instagram kullanımı gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır.

Pc'den Instagram'a video yükleme hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Instagram Görüntülü Arama Özelliği Bilgisayarlarda da Çalışır Mı?

Instagram görüntülü arama özelliği bilgisayar üzerinden de çalışan bir özelliktir. Kimi zaman akıllı cihazların şarjının bitmesi gibi durumlarda Instagram işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu noktada Instagram uygulaması tarayıcı uyumluluğu sayesinde mobil uygulamada sunduğu özellikleri tarayıcı üzerinden de sunmaktadır. Böylece Instagram görüntülü arama özelliği bilgisayarlarda da kullanabilmek mümkündür. Bunun için yapılması gereken birkaç işlem gerekmektedir. Bu işlemler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Bilgisayar tarayıcısı üzerinden Instagram kullanıcı adı ve şifresi ile hesabınıza erişim sağlamanız gerekmektedir.
 • Mesajlar bölümüne giriş yapılmasının ardından arama kutusu üzerinden görüntülü arama gerçekleştirmek istediğiniz kişi ile arasındaki sohbet penceresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan pencerede ekranda yer alan kamera imgesi üzerinden karşı taraf ile görüntülü sohbet başlatabilmeniz mümkün olmaktadır.

Yukarıdaki işlemlerin sırasıyla izlenmesi durumunda tarayıcı üzerinden açılan Instagram uygulamasından Instagram görüntülü arama ayarlarını yaparak arkadaşlarınız ile görüntülü sohbet edebilmeniz mümkün olmaktadır.