Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Instagram hesabı silmek için hesaba giriş yapılır. Profilim kısmına girilir. Ayarlar kısmına basılır. Ekranın sol üstünde yer alan profili düzenle seçeneği seçilir ve sayfanın sonunda yer alan hesap silme sekmesine tıklanarak hesap silme nedeni belirtilir. Hesap silme nedeni belirtilmediği sürece silme butonu gelmez. Instagram’ ın bu seçeneği bu kadar önem vermesinin nedeni kişilerin Instagram’ı neden terk ettiğini bilerek ona yönelik önlemler almaya çalışarak olmasıdır. Daha sonra şifre girilip, ‘hesabı kalıcı olarak sil’ butonuna tıklanır. Böylece Instagram hesabı, kalıcı olarak kapatılmış olacak.

Instagram Hesabı Bilgisayardan Nasıl Silinir?

Instagram hesabı bilgisayardan silinirken Google Chrome, Yandex, Internet Explorer, Safari, Opera vb. tarayıcılara giriş yapılır. Tarayıcıdan Instagran hesabına giriş yapıkır. Kullanıcı insan siluetine benzeyen profili ifade eden sembole tıklanır. Ayarlara girilir. Profili düzenle seçeneğinden en aşağıya inilir. Sayfanın sonundaki hesap silmeye tıklanır. Hesap silme nedeni girilir. Hesabın şifresi istenir. Hesabın şifresi de girildikten sonra ‘hesabı kalıcı olarak sil’ butonuna dokunulur. Instagram hesabı kalıcı olarak kapatılır.

Ayrıca Instagram Influencer Ne Demek? adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

Instagram Hesabı Telefondan Silinir Mi?

Instagram hesabı telefondan da silinebilir. Telefon tarayıcısından Instagram.com.tr yazarak hesaba giriş yapılır. Profil tuşuna basılarak profile girilir. Ayarlar tuşuna dokunulur. Profili düzenle seçilerek ekran en aşağıya kadar kaydırılır. Hesap sil sekmesine tıklanır. Burada hesap silme nedeni belirtilerek hesabı kalıcı olarak sil butonuna tıklanmalıdır. Bu işlemlerin ardından kullanıcıların hesapları kalıcı olarak silinecektir. Ekim 2010’ da Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan 2012 yılının nisan ayında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınan Instagram, başlangıçta sadece iPhone, iPad ve iPod Touch gibi IOS aletlerinde kullanılırken 2012 Nisan'da Android 2.2 yüklü kameralı telefonlarında da desteklendi. Uygulama iTunes App Store, Google Play online satış mağazalarında ve Microsoft Lumia Mağazalarında dağıtılır. Dünya üzerinde üretilen çoğu telefona Instagram yüklemek ve telefondan Instagram hesabı silmek gayet kolaydır.

Instagram Hesabı Link Üzerinden Nasıl Silinir?

Instagram hesabı link üzerinden de silinebilir. Ayarlar ve diğer adımlarla uğraşmak istemeyen bir kişi link üzerinden de sayfaya bağlanabilir. Hesap silme işlemleri için mobil uygulamadan yönlendirilen help.instagram.com adresinde yer alan Instagram’ a ara verme seçeneğine tıklanır. Kullanıcının karşısına çıkan üç seçenekten “Instagram hesabımı nasıl silerim?” seçeneğine tıklanır ve hesabımı sil adresine gidilir. Bu aşamaları kullanmak istemeyen kullanıcılar direkt olarak “hesap silme linki” üzerinden işlemlerini sürdürebilir. Instagram hesabını neden siliyorsun sorusunun seçenekleri Instagram tarafından yönlendirildikten sonra buradaki seçeneklerden bir tanesini seçilir ve şifre girilir. Ardından “Hesabımı kalıcı olarak sil” seçeneğine tıklanır. Tamam dendikten sonra hesap kalıcı olarak kapanmış olacak.

Instagam Hesabı Silindikten Sonra Açılır Mı?

Instagram hesabı silindikten sonra hesap tamamen silinmiş olmaz. Hesabın silinmesi için belirli bir vaktin geçmesi beklenir. İddet süresinin geçmesinden sonra hesap tamamen silinir. Başlangıçta hesap silmek onaylandıktan sonra hesap görünmez bir hale bürünür. Hesaba tekrar girilene kadar hesap görünmez olacaktır. Ancak hesaba bekleme süresi içinde tekrar girilirse hesap tekrar aktifleşmiş olur. Hesaba giriş yapıldığı takdirde hesap silme işlemi iptal edilmiş olur. Sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan, kullanıcıların medya yüklemesine izin veren Instagram’ da, medyalar filtrelerle, hashtagler ve coğrafi etiketleme ile düzenlenebilir. Gönderiler herkese açık olarak veya önceden onaylanmış takipçilerle paylaşılabilir. Hesap silinirken bunların hepsinden vazgeçildiği hatırlanmalıdır.

Instagram Hesabı Kaç Gün İçinde Silinmekten Kurtarılabilir?

Instagram hesabı 28 gün içinde silinmekten kurtarılabilir. Aksi takdirde Instagram hesabı silinmiş olur. Instagram hesap silme işlemlerini yaptıktan sonra 28 gün boyunca kullanıcı adı ve şifre yazılarak hesaba girilmemelidir. Hesaba giriş yapıldığı takdirde işlem iptal olacaktır. İşlemi tekrarlamak istenirse hesabın geçici olarak kapatılması yani dondurulmasında olduğu gibi 7 gün boyunca beklemeye gerek yoktur. Hesap yine aynı işlemler tekrarlanarak kapatılabilir.  Ancak kapatma işleminde tüm bilgilerin kesileceği bilinerek hareket edilmeli ve dönüş süresi kaçılırsa tekrar girişin ve dönüşün imkansız olduğu bilinmelidir.

Silinmiş Instagram Hesabı Nasıl Görünür?

Silinmiş Instagram hesabı tekrar giriş yapılmadığı sürece hayalet gibi görünür. Vardır ancak görmek için hesaba tekrar giriş yapılması gerekir. Hesaba 28 gün içinde giriş yapılmadığı takdirde hesap tamamen ortadan kalmış olacaktır. Hesabın içindeki canlı yayın kayıtları, IGTV videoları, reelsler, videolar, fotoğraflar, hikayeler, öne çıkanlar, gönderi ve hikaye arşivleri silinecektir. Hesap hiç açılmamış gibi takipçi ve takip edilen sayıları sıfırlanır. Takip edenlerin, takip edlen listesinden hesap çıkarılır. Takip edilenlerin, takipçileri bir kişi azalır.  Ancak hesap kapatıldıktan sonra kimseye bildirim gitmez. Instagram hesabı kapatıldığında kullanıcı da dahil hiç kimse fotoğraflara ulaşamayacaktır.

Ayrıca Instagram Video Nasıl İndirilir? adlı yazımıza göz atın!

Instagram Hesabını Neden Kapatıyorsun Sorusunun Cevabı Nedir?

Instagram hesabını neden kapatıyorsun sorusuna şu cevaplar verilebilir ve Instagram’ ın kullanıcıya olan açıklamaları şunlardır:

  • Çok fazla reklam var seçeneğinde Instagram, Instagram'daki reklamlar hakkında daha fazla bilgi verir ve açıklaması şöyledir, fotoğraflarınız ve videolarınız size aittir. Reklam verilmesi bunu değiştirmez. Kullanıcı deneyimini çok önemsiyoruz ve bu nedenle topluluğun zaten harika üyeleri olan işletmelerle çalışarak ve bildirdiğiniz görüşleri can kulağıyla dinleyerek yavaş yavaş başlıyoruz.
  • Çok zamanımı alıyor seçeneğinde Instagram, Instagram'ı kullanıcının kullanamayacak kadar meşgul olduğunu anladığını belirtir ve uygulamayı bazı adımları izleyerek telefonundan kaldırmayı önerir. Uygulamayı kaldırmak, istenildiği gibi ara vermeyi sağlayacaktır. Fotoğrafların ve profil verilerinin tümü hala kayıtlı olacak, ancak artık anında ilet bildirimleri alınmayacaktır. Daha sonra zamanı geldiğinde Instagram yeniden yüklenerek hesaba geri dönülebilir.
  • İkinci bir hesap açtım
  • Takip edecek kişiler bulamıyorum seçeneği için Instagram, sosyal ağlarla bağlantı kurma, konu etiketleri nasıl kullanılır ve takip edebileceğin ilginç hesaplar bulunuyor şeklinde makaleler hazırlamıştır.
  • Kullanmaya başlamakta zorlandım
  • Bir şeyi kaldırmak istiyorum seçeneği için Instagram, bıraktığım bir yorumu silmek istiyorum, bir kullanıcıyı takip etmeyi bırakmak istiyorum, bir kullanıcının beni takip etmesini istemiyorum, yüklediğim bir fotoğrafı silmek istiyorum ve kullanıcı adımı veya hesap bilgilerimi değiştirmek istiyorum makalelerini hazırlamıştır.
  • Gizlilikle ilgili endişeler
  • Başka bir şey

Şifresi Hatırlanmayan Hesap Silinebilir Mi?

Şifresi hatırlanmayan hesabın silinmesi için Instagram hesabının öncelikle hesabınızın ulaşılabilir olması gerekir. Ulaşılmayan bir Instagram hesabını silmek için Instagram destek talebi oluşturulmalıdır. Yeni bir hesap açarak ya da Instagram Yardım Merkezi yolu ile yapılır. Açılan yeni hesaptan şifresi unutulmuş olan hesabı kullanıcının eski hesabı olduğu belirtilerek şikâyet edilir ve hesap kapatma sağlanabilir.

Instagram Hesabını Silmenin Dondurmaktan Farkı Nedir?

Instagram hesabını silmenin dondurmaktan farkı Instagram hesabının silinince tamamen yok olmasıyla başlar. Kullanıcı tekrar hesabına belirli bir süre içinde giremez ancak dondurulan hesaba istenildiği zaman girilebilme şansı vardır. Instagram hesap silme ile hesap silindikten sonra aynı kullanıcı adı bir daha alınmaz ve aynı mail adresi ile yeni bir Instagram hesabı açılmaz. Instagram şartnamesine göre silinen hesapların kullanıcı isimleri bir daha hiç bir şekilde kullanılamaz. Eğer tekrar kullanıcı adını kullanmak istenirse Instagram hesap kapatma yerine Instagram hesabı geçici olarak dondurulmalıdır.