Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram mavi tik alınması için şirket, ünlü kişi veya tanınmış grupların başvuru yapması gerekir. Mavi tik almak isteyen kişiler belirli bir takipçi topluluğuna kavuştuktan sonra Instagram’ a başvuru yaparak mavi tiklerini alır. Sosyal medyada tanınmış kişilerin mavi tik almak için yarışmaları normaldir. Kişilerin öne çıkmış kişiler olduğu anlamına gelir. Mavi tik, Instagram Account Verification Badge olarak geçer. Genellikle futbolcular, siyasi kimliğe sahip kişilerin talep ettiği mavi tik Instagram’ ın 1 milyar olan kullanıcı sayısının arasında öne çıkmanın bir yoludur. Instagram'dan mavi tik almak isteyen kişilerin ilk olarak Instagram kullanım koşullarına ve Instagram topluluk kurallarına uyması gerekir.

Instagram Mavi Tik Almak için Gerekli Olan Adımlar Nelerdir?

Instagram mavi tik almak için gerekli olan adımları izleyerek Instagram mavi tik başvurusu yapılabilir. İzlenmesi gereken adımlar şöyledir:

 • İlk olarak instagram hesabına giriş yapılır.
 • Hesabına giriş yapıldıktan sonra Instagram’ da sağ üst köşede bulunan menü simgesine tıklanır.
 • Menü alanına giriş yapıldıktan sonra bu alanın en alt kısmında bulunan ayarlar bölümüne girilir.
 • Ayarlar bölümünden hesap bölümü bulunur
 • Giriş yapılır.
 • Hesap bölümünde bulunan doğrulama talebi kısmına tıklanır. Kullanıcı Instagram mavi tik formuna yöneltilir.
 • Doğrulama talebi bölümünde Instagram kullanıcıdan kullanıcı adı, ad soyad, bilinen ad, Instagram hesabının kategorisi gibi bilgiler ister. Bu bilgileri doldurduktan sonra Instagram, kimlik fotoğrafını ister.
 • Kimlik fotoğrafı da eklendikten sonra başvuru gönderilir.

Kimlik fotoğrafı gönderilmemesi durumunda Instagram başvuruyu dikkate almaz. Kimlik fotoğrafı sayesinde kişiyi tanımlar. Instagram’ a mavi tik başvurusu yapmanın doğrulanmış etiketi almak için bir adımdır. Çünkü Instagram gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hesabın mavi tike uygun olup olmadığına karar verir.

Ayrıca Instagram Video Nasıl İndirilir? adlı yazımıza göz atın!

Instagram Mavi Tik Nedir?

Instagram mavi tik, doğrulanmış bir sosyal medya hesabının yanında görünen mavi rozettir. Mavi tik olan hesaplar resmi hesap anlamına gelir. Mavi tik popülerlik göstergesi olan bir simgedir. Önemli hesaplara sahip kişi, şirket ve grupların hesaplarının taklit edilerek başka mağduriyetlere neden olmaması için Instagram tarafından getirilmiş mavi onay işaretidir. Kişilerin taklit edilmesi takipçilerin yanılmasına, farklı hesaplardan alışveriş yapılmasına dahi neden olabilir.

Instagram Mavi Tik Alma Şartları Nelerdir?

Instagram mavi tik alma şartları, belirgin olarak şekillenmiştir. Kişiler Instagram’ ın belirlediği şekil ve kurallara uygun davranarak mavi tik alma şansını arttırabilir. Instagram’ ın hizmet şartları ve topluluk kurallarına uymayan birinin mavi tik alması zor olur. Instagram mavi tik alma şartları şunlardır:

 • Özgün olmak, kişi kimi temsil eder olursa olsun özgün olmak durumundadır. Hesap ister bir kişiyi, ister bir işletmeyi veya bir markayı temsil ettiği, olduğu söylenen kişi olmalıdır. Başkasının kimlik bilgileri veya marka isimlerindeki ufak hilelerle öne çıkılmaya çalışılmamalıdır.
 • Benzersiz olmak, kişi veya işletme kendi nam ve hesabına sadece tek bir hesap açabilir. Yalnızca bir hesap doğrulanabilir. Bir kişinin birden fazla kimliği olamayacağı gibi hesabı da olamaz.
 • Eksiksiz olmak, profil eksiksiz olmalıdır. Tamamlanması gereken etmen kalmamalıdır. Instagram hesapta eksik bilgi bulunması takdirde yani mail hesabının doğrulanmaması, biyografide eksiklik bırakılması gibi durumların oluşmasında hesaba her girişte bildirim verir. Mavi tik için hesapta en azından profil fotoğrafı ve akışta en az bir gönderi olmalıdır.
 • Dikkat çekici olmak, hesabın etkileyici niteliklere sahip olması gerekir. Hesapta farklı kişi ve gruplara hitap edildiği unutulmadan herkesin beğenebileceği ancak aynı zamanda öne çıkmak önemlidir. Hesabın bir marka, kişi veya işletmeyi temsil etmesi gerekir.

Instagram Mavi Tik Emojisi Neden Vardır?

Instagram mavi tik emojisi kişilerin taklit edilme ihtimallerini azaltmak için vardır. 1 milyar takipçiye sahip Instagram ‘ da iyi niyetli kişiler olduğu kadar kötü amaçlarla kurulmuş hesaplar da vardır. Başkalarının hesabı taklit edilerek kamuoyunda taklit edilen hesaba ait olumlu tavrın bozulmasına neden olabilir. Taklit edilen bir şirket olması durumunda, şirketin ürünlerinin değerinden daha aşağıda satarak yüksek oranda fayda sağlanması sağlanabilir. Aynı zamanda satılan bu ürünlerle markanın oluşturduğu kalite standartlarını düşürdüğü takipçiler tarafından düşünülebilir. Taklit edilen kişinin bir siyasetçi olması durumunda oy potansiyeli olan gruplara ırkçı ve cinsiyetçi söylemler takınarak seslenilmesine ve oyun kaybına neden olunabilir.  Instagram mavi tik, Instagram içinde var olan hesapların kişi, marka veya kuruluşa ait olduğunu gösteren bir etikettir. Bu etiketin hesapta var olması da hesabın Instagram tarafından onaylandığını gösterir.

Instagram’ da Kaç Takipçi Olunca Mavi Tik Alınır?

Instagram’ da mavi tik almak için hesap takipçi sayısı sınırı bulunmaz. Instagram ‘ da mavi tik almak için doğrulanmış hesap başvurusu yapılır. Bunun sayesinde taklit edilme ihtimali olan popüler bir kişi ya da kurum olduğunu düşünen herhangi biri mavi tik almak için başvuru yapabilir. Herhangi bir sayıya ulaşmasına gerek yoktur. Bin takipçisi olan biri dahi mavi tik için başvurması ve onaylanması durumunda mavi tik sahibi olabilir. 10 bin kullanıcıya sahip olunması gerektiği gibi bir bilgi bulunsa da, böyle bir bilginin Instagram tarafından doğrulanmışlığı yoktur. Mavi tik markanın 10.000’ den fazla kullanıcıya sahip olmasını gerektiren Instagram hikayelerindeki yukarı kaydırma özelliği gibi bazı özel özelliklere erken erişim sağlar.

Mavi Tik Almanın Avantajları Nelerdir?