Instagram Post Boyutu Ayarlama

Instagram Post Boyutu Ayarlama

Instagram post boyutu ayarlama işlemi direkt olarak Isntagram uygulaması üzerinden yapılabilen bir işlem değildir. Bu nedenle boyut ayarlamaya yarayan bazı ek programlar kullanılmalıdır. Canva ya da KineMaster gibi en çok kullanılan ve tamamen ücretsiz olan bu uygulamalardan birisi seçilebilir. Programlardan birinin indirilmesi ile birlikte açmanız ve fotoğraf yükle menüsüne giriş sağlamanız gerekir. Bu aşamada yeni bir fotoğraf çekebilir ya da çekilmiş olan bir fotoğrafı galerinden uygulamaya aktarabilirsiniz. Çekilen ya da yüklenen fotoğraf ekrana gelmesi ile birlikte üzerinde yer alan farklı boyutlar arasından istenilen boyuta ayarlama yapılabilir. Instagran post boyutu ayarlama işleminin ardından “fotoğrafı paylaş” komutunun seçilmesi gerekmektedir. Instagram ifadesine tıklanarak direkt olarak Instagram adresinizde paylaşım yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

Instagram Post Boyutu Hangi Ölçülerde Ayarlanmalıdır?

Instagram post boyutu ölçüleri atılacak postun türüne göre değişkenli göstermektedir. Atılacak post gönderi, hikâye ya da IGTV videosu olarak atılabilir. Tüm bu gönderi türlerine ait farklı ölçeklendirmeler kullanılır. Bu nedenle yapılacak boyut ölçüleri aşağıdaki biri olmalıdır:

  • Gönderi olarak post paylaşılmak isteniyorsa Instagram tarafından kabul edilen post boyutu 1:1 ölçeklerinde ve 1800 x 1800 piksel değerindedir. Bu nedenle paylaşımı yapılacak olan fotoğrafın bu değerlere göre ölçeklendirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda Instagram dikey pozisyondaki fotoğrafların paylaşılmasına da izin vermektedir. Dikey fotoğraf paylaşımı yapılmak isteniyor ise 4:5 oranında yani 1080 x 1920 piksel değerinde ölçeklendirilesi gerekmektedir.
  • Hikâye olarak post paylaşımında bulunmak istenmesi halinde Instagram tarafından kabul gören hikâye boyutu 9:6 ölçülerinde ve 1080 x 1920 piksel değerinde olmaktadır. Fotoğrafın gerekli uygulamalar aracılığı ile bu ölçüleri alınması ile güzel bir Instagram hikayesine sahip olabilirsiniz.
  • IGTV videosu paylaşılmak istenmesi durumunda bu videolar için 2 farklı ölçeklendirme bulunur. Dikey videolar için Instagram uygulamasının kabul ettiği ölçek 9:16 değerinde iken yatay videolar için kabul gören ölçek 16:9 değerinde olmaktadır. Dikey videoların ideal boyutlandırma ölçüsüne sahip olabilmesi için 1080 x 1920 piksel, yatay videoların ideal boyutlandırılabilmesi için 1920 x 1080 piksel değer kullanılmalıdır.

Yukarıda belirtilen ölçeklerin ve piksel değerlerinin kullanılması ile birlikte Instagram hesabınıza eşsiz bir post paylaşımı gerçekleştirebilmeniz ve paylaştığınız postun Instagram kriterlerine uygun paylaşımlar olması mümkün olmaktadır.

Instagram Post Boyutu Ayarlama Hangi Durumlarda Kullanılır?

Instagram post boyutu ayarlama işlemi çoğunlukla çok sevilen bir fotoğrafın fazlalıklarının kırpılması ile birlikte direkt olarak post olarak atmaya çalışıldığı durumlarda fotoğrafın orijinal boyutundan uzaklaşması ve Instagram’ın fotoğrafın önemli bir ölçüsünü almaması durumunda kullanılır. Bu sıkıcı durumu çözebilmek adına Instagram post boyutu ayarlama işlemi yapılarak Instagram’a sevilen fotoğrafı kendi kırptığınız gibi atabilmenize mümkün olur. Çekilen sanatsal fotoğrafların kırpılması ve tüm güzelliklerin fotoğraf dışında kalması durumunda ekilen fotoğrafın da özelliği kaybolur. Bu gibi durumlarda belirtilen uygulamalar sayesinde post boyutu ayarlanabilir ve eşsiz bir Instagram gönderisi paylaşımı yapılabilir.

Ayrıca Instagram görüntülü arama ayarları bilgilerine bakabilirsiniz.

Instagram Post Boyutunun Önemi Nedir?

Instagram post boyutunun önemi paylaşılan içerikte öne çıkartılmak istenen alanların belirlenmesine imkân sağlamasıdır. Instagram üzerinden paylaşılan fotoğraf ya da videonun dikkat çekmesi isteniyorsa içerikte vurgu yapan alanın postta gözükesini sağlamasıdır. Bir fotoğrafta kendinizi ön plana çıkartmak istiyorsanız bunu sağlayacak olan post değerlerini ayarlayabilir ya da bir ürün ön plana çıkartılmak isteniyorsa ürünü ön plana çıkartacak olan boyut ölçülerini ayarlamanız gerekmektedir. Isntagram post değerlerine uygun paylaşım yapılan görsel her daim çok daha fazla etkileşim alır ve kaliteli bir biçimde Instagram hesabında yer almasını sağlanır. Instagram post boyutu ayarlama işlemi bu nedenle son derece önem arz eden bir işlemdir.

Instagram Post Boyutu Ayarlamak için Kullanılabilecek Programlar

Intagramda paylaşılacak olan postun boyutunu ayarlamak için bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullandığınız akıllı cihazın sahip olduğu işletim sisteminin kendi özel marketinden indirebilmeniz ve kullanım gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Instagram post boyutu ayarlamak adına kullanılan ve en çok tercih edilen uygulamalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Insta Square Marker ismine sahip olan post boyutu ayarlama programı en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Fotoğrafları Instagram paylaşımında çerçeveye sığdırabilmek adına kullanılan bu program orijinal kadrajı bozmadan fotoğrafın Instagram post değerine göre ayarlar. Google Play Store üzerinden basit bir indirme işlemi ile akıllı cihaza yüklenebilmektedir.
  • NoCrop Full Size isimli uygulama da yine en çok tercih edilen post boyutu ayarlama programları arasında yer almaktadır. Telefondan fotoğraf seçiminin yapılmasının ardından uygulama içine yükleme ve hazır olan Instagram post değerlerinden birini seçebilmeniz mümkündür. İşlemin yapılmasının ardından fotoğrafınızı direkt olarak Instagram hesabınız üzerinden kolaylıkla paylaşabilmenize imkân sağlar. Telefonun sahip olduğu işletim sistemine ait olan mağazalardan basit bir biçimde indirilebilir ve telefona bu sayede yüklenebilir.
  • InstaSize isimli uygulama da diğer iki uygulama gibi çektiğiniz fotoğrafların boyutunu ayarlayarak Instagram hesabınızda paylaşabilmenize imkân sağlar. Bu uygulama üzerinden fotoğraf çekinebilmek ve gerekli ölçeklendirmeleri yapabilmek mümkündür. Hem IOS hem de Android telefonlar için uyumlu olan bu programı Apple Store ya da Google Play Store üzerinden indirerek telefonunuza kurabilmeniz mümkün olmaktadır.

Yukarıda belirtilen uygulamalardan bir tanesini tercih ederek telefonunuzda yer alan Instagram postunu ölçeklendirebilir ve kaliteli bir paylaşımda bulunabilirsiniz.

Instagram Profil Fotoğrafı Ölçüleri Nelerdir?

Instagram hesabınıza koyacağınız profil fotoğrafı ölçüleri 320 x 320 piksel değerinde olmalıdır. Bu değerden daha yüksek bir fotoğraf koymanız durumunda Instagram fotoğrafınızı otomatik olarak kesecek ve çok daha küçük hale getirecektir. Bu durum yüklemek istediğiniz fotoğrafın kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle profil fotoğrafı koymadan önce gerekli post boyutu ayarlama programlarından birini kullanarak fotoğrafınızı herhangi bir kalite düşüklüğü yaşamadan gerekli ölçülere indirgeyebilmeniz mümkündür. Böylelikle profil fotoğrafı olarak ayarladığınız fotoğraf profilinizde son derece kaliteli bir biçimde gözükür. Kaliteli bir profile sahip olabilmek için muhakkak post boyutu ayarlama ya da profil fotoğrafı boyutu ayarlama işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Sitemizden Instagram çeviri dili değiştirme detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Instagram Fotoğraf ve Video Ölçüleri Hakkında

Instagram piyasaya sürüldüğü yıllarda sadece kare formunda fotoğraf paylaşımı yapılmaktaydı. Geçtiğimiz yıllar içerisinde Instagram kalıbının dışına çıkarak hem portre hem de manzara fotoğrafları standartına uygun olarak fotoğraf yükleyebilme imkânı sağlamaya başladır. Fotoğrafın hangi çözünürlükte olduğu önemli olmadan yüklenen fotoğrafları kendi standartlarına göre tekrardan boyutlandıracaktır. Bu aşamada yapılması gereken işlem standart ölçülerden daha düşük boyuta sahip bir fotoğraf paylaşmaktır. Böylelikle Instagram fotoğraf kırpamaz ve fotoğraf kalitesinde herhangi bir bozulma etkisine neden olmaz. Eğer fotoğrafların Instagram tarafından boyutlandırılmasını istemiyorsanız bazı uygulamaları kullanarak Instagram standartlarına göre post boyutu ayarlayabilmeniz ve mümkün olmaktadır. Bu sayede Instagram hesabınıza yükleyeceğiniz fotoğraf ya da videoların çok daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Instagram post boyutu ayarlama işlemi gerçekleştirebilmek adına bazı uygulamalar bulunur. Bu uygulamalardan en çok tercih edilenleri siz de telefonunuza indirebilir ve Instagram’a post atmadan önce fotoğraflarınızı standartlara göre ölçeklendirebilirsiniz.