Instagram Takip Edemiyorum Sorunu Nasıl Çözülür?

Instagram Takip Edemiyorum Sorunu Nasıl Çözülür?

Instagram takip edemiyorum sorunu çözülürken, önce sorunun ne üzerine çıkmasına bakılır. Instagram tamamen takip ve beğeni sistemi üzerine kurulu bir sosyal medya platformu uygulamasıdır. Çok fazla kullanıcıya sahip olan Instagram’ da sistemsel hatalar olabileceği gibi başka sorunlar da çıkabilir. Bilgisayar üzerinden yapılan işlemlerde takip etme sorunu yaşanırsa takip etme işlemlerini mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirmek gerekir. Instagram, bilgisayar üzerinden giriş yapıldığını tespit edebilecek durumdadır. Bot kullanıcıların genel olarak bilgisayar üzerinden girdiği bilindiği için bilgisayar üzerinden takip işlemleri her zaman mümkün olmayabilir. Instagram’ da herhangi bir nedenden dolayı takip etme engeli almış olma ihtimali bulunur. Haksız şekilde verilen bir engel değilse engel süresinin bitmesi gerekir. Buna rağmen engellere itiraz etme şansı bulunur. Ayarlar>Profil sekmesi altında yer alan sorun bildir alanından takip engeli sorunu Instagram’ a bildirilir. Bunun yanı sıra takipçiler ile olan etkileşim arttırılarak takip etme engelinden kurtulabilir. Emoji içermeyen ve anlamlı cümleler ile kurulmuş olan yorumlar engeli kaldırmak için yeterli olur. Takipçilerden fotoğraflara yorum yapılması da bot bir hesap olunmadığı kanıtlanmak için istenebilir.

Instagram Hesabının Geçici Olarak Engellendiği Nasıl Anlaşılır?

Instagram hesabının geçici olarak engellendiğinin anlaşılması için herhangi birinin takip edilmeye çalışıldığında ‘hesabınız geçici olarak engellendi’ yazısı ile karşılaşılabilir. Sosyal medya uygulamalarını kalıcı kılan en önemli kriter güvenli olmasıdır. Bu nedenle diğer tanınmış uygulamalar gibi Instagram’ da kendince geniş güvenlik önlemleri alır. Özellikle son yıllarda bu konu üzerinde daha çok durulur. Instagram şüpheli bir hareket gördüğünde, hesapta olağan olmayan işlemler yapıldığında uyarı verir. Ve hesap geçici olarak engellenir. Instagram hesabı geçici engelleme işlemi oldukça basittir. Bunu anlamak için herhangi bir kişiye takip isteği göndermeye çalışılır. Takip et butonuna basılır. Hesabın engelli olmadığı durumlarda takip isteği karşı tarafa gidecektir. Ancak engel yendiyse, takip et butonuna basıldıktan sonra birkaç saniye beklenir. Sanki hiç istek göndermemiş gibi görüntü aynı olur. Ekranda aynı şekilde ‘’takip et’’ yazar. Bu durumda böyle bir manzarayla karşı karşıya kalan hesap sahibi engellenmiş demektir.

Ayrıca Instagram Influencer Ne Demek? adlı yazımıza göz atın!

Instagram’ da Takip Etme Nasıl Yapılır?

Instagram’ da takip etme işlemi yapmak için takip isteği göndermek istenilen kullanıcının profiline girilmelidir. Kullanıcının fotoğrafının sağ tarafında, takip et butonuna basılabilir. Instagram’ ın güncel kullanıcı sayısı 1 milyar kişiden herhangi birine takip isteği atabilmek bu kadar kolaydır. Eğer Instagram’ da takip isteği yollanacak olan kullanıcı, gizli hesap özelliğini kullanıyorsa fotoğraflarını görüntüleyebilmek için onay beklemek gerekir. Aksi takdirde takip edilmek istenen hesaba girildiğinde zaten fotoğraf görüntülenecektir.

Instagram Hesabına Neden Takip Engeli Gelir?

Instagram hesabına takip engeli gelebilir. Çok etkin olan bir hesapsa hesap engellenmiş olabilir. Peş peşe fazla sayıda kişi takip edildiyse veya takibi bırakıldıysa sebebi bu olabilir. Bu yüzden Instagram tarafından yasaklanmış olma ihtimaline karşı 1 gün kadar beklemek önerilir. Sorun hala çözülmez ise uygulama silinip 1-2 saat beklendikten sonra tekrar yüklenebilir. Ana sayfada görülen fotoğrafların hiçbiri beğenilmezse, hesap geçici olarak engellenmiş olabilir. Bu da aynı şekilde sayısal sınırlara uymayıp, kural ihlali yapılmasından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Kısa sürede çok fazla beğeni yapılırsa da bu sorunla karşılaşmak olası olur. Bir dakikada on yirmi tane fotoğraf beğenmek Instagram uygulaması tarafından yasa dışı olarak algılanır. Bu engel ortaya çıktığında başkaya yönelik hiçbir şey yapılmaz. Paylaşım beğeni, yorum yapma gibi birçok özellik geçici olarak kısıtlanır. Hesabın geçici olarak engellenmesi durumunun ortadan kalkması gerekir. 1-2 gün içerisinde sorun kendiliğinden düzelir. Ve sorun çözüldükten sonra, kural ihlali olan işlemler tekrarlanır. Fotoğraf sınırını aştığınızda yine aynı sorunla karşı karşıya kalınır.

Instagram Takip Limiti Nedir?

Instagram takip limiti vardır. 7500 kullanıcıdan fazlasını takip edilir. Ayrıca Instagram ‘da 30 dakikada en fazla 50 kişiyi takip edilebilir. Bu da Instagram ‘ın başka bir limitidir. Instagram' da kimseyi takip edilmez. Bunun sebepleri, Instagram kullanıcıları geçici bir sorun olabilir. Bazen beklemek gerekir. Bazı sitelerde yazan yorumlara göre 15 saat sonra tekrardan takip etme işlemini normale dönen kullanıcılar var.

Instagram Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Instagram takipçi sayısı arttırmak için uygulamasında takipçi ve takip edilme sistemi bulunur. Kişilerin yaptığı paylaşımlar takipçiler tarafından görüntülenir ve beğenilir. Kullanıcıların ilgisi çekilmek her zaman hesaplara olumlu olarak dönüş sağlanır. Kişiler yapacakları paylaşımların kalitesine oldukça dikkat edilmelidir. Instagram gibi büyük bir uygulamada yüksek takipçiye ulaşmanın bazı detayları vardır. Detaylara dikkat edildiği taktirde takipçi artışı gözlemlenir. Tamamen organik bir takipçiye ulaşmak için, mutlaka görülmesi gereken videolar ve fotoğraflar paylaşılmalıdır. Tabi ki bu süreçte Instagram uygulamanın belirlediği kurallar da önemlidir. Kişiler bu kurallara uygun şekilde paylaşım yaptığı taktirde, hesabını daha kolay bir şekilde büyütecektir. Takipçiye önem veren kişilerin hesaplarını gizlememesi gerekir. Paylaşımların tüm herkes tarafından görülmesi, kişilerin daha fazla ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Görüntü kalitesi Instagram için oldukça önemli bir konudur. Kaliteli olmayan fotoğraflar veya videolar, kişilerin ilgisini çekmez. Mutlaka kaliteli içerikler üretmeye dikkat edilmelidir.

Instagram Takip Eden Sayısı Neden Düşer?

Instagram takip eden kişilerin sayısı düşebilir. Takipçi sayısı düşme nedenlerinden biri takip eden bot hesapların olmasıdır. Takipçi satın alırken hesapların gerçek kullanıcılara ait olması çok önemlidir. Aksi halde kısa süre içerisinde takipçiler silinecektir. Bu problem ile uzun süreli olarak karşı karşıya kalıyorsanız takipçilerinizin hesaplarının:

 • Silinen Hesaplar
 • Bot Hesaplar
 • Profili Dondurulmuş Hesaplar
 • Çalıntı Hesaplar
 • Sahte Hesaplar olması ihtimali yüksektir.

Bir neden de sunucu hatalarından kaynaklanabilir. Takipçi satın alınan yerin çok güvenilir olması hakkında pek çok olumlu yorum bulunup bulunmadığına dikkat edilmeli ve gerçek Türk hesapların takip edilmesi talep edilir.

Instagram’ da Takip Etmeyenler Nasıl Bulunur?

Instagram’ da takip etmeyen kişiler şu şekilde bulunur:

 • Instagram hesaba giriş yapılır.
 • Instagram’ a giriş yapıldıktan sonra buradan Ayarlar sayfası açılır.
 • Ayarlar sayfası sol tarafta yer alan gizlilik ve güvenlik bölümüne tıklanır.
 • Gizlilik ve güvenlik bölümünden Hesap Verileri>Hesap Verilerini Görüntüle seçeneğine tıklanır.
 • Bu ekrandan seni takip eden hesaplar> tümünü gör ve takip ettiğin hesaplar >tümünü gör bölümünü iki farklı sekmede açılır.
 • Takip eden hesaplar ve takip edilen hesaplar ekranından tüm takipçiler ve takip edilenler kopyalanır ve Microsoft Excel uygulamasına iki farklı sütuna yapıştırılır.
 • Excel yardımı ile takipten çıkanlar bulunur.
 • Excel’den Formüller>İşlev Ekle>Düşey Ara bölümüne tıklanır.
 • Formüller>İşlev Ekle>Düşey Ara bölümüne sırasıyla A:A – B:B – 1 – YANLIŞ yazılır. Buradaki A:A ve B:B sütunlar ifade edilir. Takipçiler ve takip edilenler farklı tunlarda ise D:D veya F:F şeklinde yazılması gerekir.
 • Yazılan formüle Enter denir ve onaylanır.

Yukarıdaki işlemleri uygulandıktan sonra takip edilmeyen ancak takip edilen kişi veya kişiler otomatik olarak kullanıcı adları ile boş sütunda listelenir.

Ayrıca Instagram Video Nasıl İndirilir? adlı yazımıza göz atın!

Instagram’ da Takip İsteği Ayarları Nelerdir?

Instagram’ da takip isteği ayarları, gizliliği korumak amacıyla kullanıcılarına gizli hesap özelliğini sunulur. Bir kişinin takip edilmesi için onayı gerekir. Instagram kullanıcıları onay verilene kadar ise fotoğraflar erişim sağlanamaz. Şu adımlar izlenir:

 • Sağ alttan profile girilir.
 • Sağ üstten ayarlar simgesine tıklanır.
 • Gizli hesap seçeneği etkin hale getirilir.
 • Takip isteği onaylanmayan kişilerin, fotoğrafları görünmez.