Instagram TBT Ne Demek?

Instagram TBT Ne Demek?

Instagram TBT, o an ve o gün çekilmemiş fotoğrafları paylaşırken kullanılan bir kelimedir. Bu kelime çoğunlukla etiket veya hashtag olarak kullanılır. TBT kelimesinin açılımı ve anlamı ise "Throw Back Thurday" yani " Perşembeye Doğru" ‘dur. Instagram TBT etiketi eski fotoğraflar paylaşılırken kullanılan bir kelimedir. Perşembeye doğru denilirken İngilizce olan bir deyim kastedilir. Throw back thurday bir deyimdir. Deyimler anlatıma akıcılık kazandırmak, çekicilik katmak, çoğunlukla kendi anlamından uzak kelime veya keli gruplarıdır. TBT şeklinde kısaltılan bu deyim "Ne günlerdi" gibi bir anlama gelir. Günümüzde telefonu olmayan bireylerin sayısı fazlasıyla azalmıştır. Gençler ve yetişkinlerin neredeyse hepsinde cep telefonu vardır. Hatta son zamanlarda çocukların elinde bile cep telefonları görülür. Cep telefonu kullanan insanların büyük bir çoğunluğu da sosyal medya uygulamaları kullanılır.

Instagram TBT’ nin Amacı Nedir?

Instagram TBT ‘nin amacı bir fotoğrafın eski olduğunun belirtilmesidir. Yaklaşık 1 milyar insanın kullanım alanına sahip olduğu Instagram ‘ da bir anda akıma dönüşen bir kelimedir. İnsanlar özlem duydukları anları belirterek o anlarda yaşadıkları duygu yoğunluğunu ifade eder. Instagram uygulamasını yeni kullanmaya başlamış bir kullanıcının ilk karşılaşacağı ve göreceği ifadelerden biridir. Görülen bu ifadeyle insanlar kendilerini ayrı bir dünyaya girmiş gibi hissedecek olsalar da aslında TBT kelimesi sadece eskileri yad etmek için kullanılan kelimelerden biridir. TBT denilerek paylaşılan bir fotoğrafın uzun zaman öncesine ait olmasına da gerek yoktur. Belirli birkaç gün çekilmiş olan ve artık o fotoğrafın çekildiği yerde bulunmayan insanların paylaşılan fotoğrafları olabilir.

Ayrıca Instagram'a Nasıl Reklam Verilir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

Instagram TBT Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Instagram TBT etiketleri anlamına uygun olarak genellikle fotoğrafların altına kullanılır. Instagram' da TBT sistemini kullanmak için sadece paylaşılacak herhangi bir gönderinin açıklama kısmına #tbt etiketini eklemek yeterli olacaktır.  Instagram’ ın kullanıcıları için ürettiği birçok gönderi seçeneği bulunur. Instagram hesabı açmış olan kullanıcıya fotoğraf, video, hikaye, canlı yayın ve IGTV kayıtları gibi birçok alanın içinde paylaşım yapma olanağı sunar. TBT ile geçmişe ait olan fotoğraflar değer kazanarak öne çıkar. Önceden çekilen bir fotoğraf anlamını da taşıyan TBT ile eski yaşamlardan şu andan ötede kalanlardan bir parça öne çıkarır. En ünlü sosyal medya uygulamalarından olan hatta artık yeni alınan telefonlara dahi kurulumunda yüklü olarak servis edilen Instagram ile ilgili internet üzerinde çok fazla araştırma yapılır. TBT kelimesi çoğunlukla etiket şeklinde yani #tbt şeklinde Instagram ‘da paylaşılan gönderilerin altında kullanılır. Fotoğrafların altında TBT kelimesinin kullanılmasının sebebi de paylaşılan fotoğrafın geçmişte çekilmiş olmasıdır. Eski fotoğraflar paylaşılırken TBT etiketi kullanılmaktadır.

Instagram TBT Gönderisi Nasıl Atılır?

Instagram TBT gönderisi atılırken dikkat edilmesi gereken fotoğrafın çekildiği zamandır. Fotoğraf belirli bir zaman dilimi öncesinde çekilmiş bir fotoğraf değilse, en azından paylaşıldığı gün çekilmiş bir fotoğraf değilse TBT etiketi kullanılabilir durumda olur. Yeni çekilmiş bir fotoğraf veya video paylaşılırken TBT yazmak yanlıştır. Başlangıçta Instagram kullanıcıları perşembe günleri eski bir fotoğrafı nostalji yapmak ve geçmişi yad etmek amacıyla paylaşırken şu an Perşembe günlerinin gelmesi beklenmeden bu fotoğraf paylaşılır. Zaten perşembeye doğru ifadesi de sadece mecaz anlamıyla kullanılır. Mecaz anlamıyla kullanılan bu deyim ifadeyle kişilerin nostaljiye olan yatkınlığı ve tepkileri de ortaya çıkar. Öne çıkarılan her fotoğraf ve video da sık sık görülen Instagram TBT etiketi, fotoğrafın açıklama kısmına hashtag işareti eklenerek yazılır ve paylaşılır.

Instagram’ da TBT Akımı Nasıl Başlamıştır?

Instagram’ da TBT akımı 2012 yılından bu yana kullanılır. Dünyada çok hızlı sürede yayılmış olan, dünyayı kasıp kavurmayı başaran ve bir anda binlerce insanın kullanabileceği kadar popüler olabilen TBT etiketi, ilk olarak Nice Kicks adlı bir blogun her perşembe günü ayakkabılarını TBT etiketiyle paylaşmasıyla popüler olmuştur. Özellikle 2012 yılından sonra yayılan TBT etiketi günümüzde birçok Instagram kullanıcısı tarafından tercih edilir. Instagram kullanıcıları, eskiden kalan bir fotoğrafı geçmiş günleri yad etmek için Instagram'dan perşembe günleri TBT etiketiyle paylaşır. Bu paylaşımın kısa sürede yayılıp öne çıkmasındaki en önemli sebep ise yerli ve yabancı birçok ünlünün de bu etiketi benimsemesinden gelir. TBT 'yi bu kadar popüler yapan ise çok sayıda ünlü kişilerin de bu etiketi kullanmayı tercih etmesi oldu. Sosyal medyada perşembe günleri paylaşılan popüler hashtag, paylaşılan gün sınırını bile kendince aşmıştır. Instagram’ ın içinde popülerleşip çok fazla öne çıkmayı başarmış daha tahtı bu konuda sallanamamış bu etiket sadece Instagram değil Facebook ve Twitter gibi diğer platformlarda da kullanılarak, her türlü sosyal mecrada kendini göstermeye günümüzde de devam eder.

Instagram TBT Paylaşılma Sıklığı Nedir?

Instagram TBT paylaşılma sıklığı yapılan araştırmalara göre saniye başına 5 fotoğraftır. Her gün kullanıcı sayısı artan ABD’ de 120 milyon kullanıcı, Türkiye’ de 39 milyon kullanıcısıyla toplam tüm dünyada 1 milyar kullanıcısı bulunan Instagram için bile bu sayı çok fazladır. TBT etiketi çoğu yabancı televizyon yapımlarının, müzik gruplarının ve ünlü simaların sosyal medyada geçmişte biz neler yapıyorduk, nasıl görünüyorduk veya nasıl böyle olduk nostaljisi yapmak için video, fotoğraf ve diğer dokümanlarını paylaşırlarken kullandıkları hashtag olarak ortaya çıkıp saniye de yüzlerce insanın paylaşım yapabileceği kadar değerlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre silinen fotoğraf, kapanan hesaplardaki gönderiler dışarıda tutulmak üzere 2017 itibariyle en az 330 milyon TBT etiketli fotoğrafın bulunduğu da belirtilir. 2021 itibariyle bu sayı 500 milyon rakamlarına yaklaşmıştır.

Instagram TBT Gönderilerinin Kullanıcılardaki Yeri Nedir?

Instagram TBT gönderilerinin kullanıcılardaki yeri çok önemlidir. Instagram kullanıcılarının ve TBT etiketi kullananların sayısı her geçen gün artar. Etiketi paylaşırken ne kadar adında perşembe günü geçse de günümüzde eski bir fotoğrafı paylaşmak için 'TBT' etiketi tercih ediliyor. Yani pazartesi günü eski bir fotoğrafınızı paylaşırken TBT hashtagini kullanmak da mümkündür. Kullanıcıların saniyede 5 kez fotoğraflarına ekleyerek paylaştığı TBT etiketlerini kendi fotoğraflarını öne çıkarmak için de kullanırlar Kısa sürede ne günlerdi anlamının sosyal medyadaki karşılığı haline gelen TBT birçok kişi tarafından ise özellikle perşembe günü tercih ediliyor. Bir fotoğrafın TBT etiketiyle paylaşılması için muhakkak eski günlere ait olan nostaljik bir fotoğraf olması gerekir.

Ayrıca Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur? adlı yazımıza göz atın!

Instagram TBT Günümüzde de Kullanılır Mı?

Instagram TBT günümüzde de kullanılır. 2012 yılında gündelik fotoğraflara tamamen dahil olmaya başlayan Instagram TBT etiketi, Ekim 2010’ da Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan 2012 yılının nisan ayında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınan Instagram için çok önemli bir yere sahiptir. TBT olarak çekilen ve paylaşılacak olan video ve fotoğraflar, başlangıçta sadece iPhone, iPad ve iPod Touch gibi IOS aletlerinde paylaşılabilecekken 2012 Nisan'da Android 2.2 yüklü kameralı telefonlarında desteklenen telefonlar da paylaşılabilir. Uygulama iTunes App Store, Google Play online satış mağazalarında ve Microsoft Lumia Mağazalarında dağıtılan Instagram uygulamasının günden güne kullanımı artarken etiketin de kullanımı genişler.