Instagram Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

Instagram Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

Instagram telefon numarası değiştirmek için profilde bulunan üç noktaya dokunulur. Profil seçeneğine girilmesi gerekir. Profili düzenle bölümüne girilir. Telefon simgesine dokunulur. Açılan sayfaya başında sıfır olmadan telefon numarası girilmesi gerekir. Telefon numarasının doğruluğunun kanıtlanması için doğrulama kodu gelir. Doğrulama kodunun girilmesi gerekir. Kaydederek bilgiler güncellenebilir. Hesap çalınma durumlarda ise telefon numarası değiştirmek istendiğinde hesabın çalındığına dair başvuruda bulunmak gerekir. Hesap bilgilerinin doğrulanması amacıyla kimlik görüntüsü talep edilir. Bu işlemlerin yapılması için Instagram hesabına erişim sağlanamadığı doğrultusunda bir seçeneğin aktif olması gerekir.

Instagram Telefon Numarası Nasıl Kaldırılır?

Instagram telefon numarası kaldırmak için Instagram hesabında doğrulanmış bir e-posta kullanılması gerekir. Bu nedenle öncelikle Instagram e-posta adresi doğrulanmalıdır. Daha sonra şu adımlar izlenir:

 • Cihazda Instagram uygulaması açılır.
 • Instagram uygulaması açıldıktan sonra oturum açmak istenebilir.
 • Instagram hesabına giriş yapılır.
 • Hesabına giriş yapıldıktan sonra, varsayılan olarak ev simgesini görülür.
 • Alt gezinme çubuğundan profil simgesine tıklanır.
 • Profil açıldıktan sonra profili düzenle seçeneğine tıklanır.
 • Kişisel bilgi ayarlarına tıklanır.
 • Telefon numarasına dokunulur.
 • Telefon numaranızı girin yeri ve hesaba bağlanan telefon numarası görülür.
 • Telefon numarası girilir, metin kutusuna tıklanır ve metin kutusundan telefon numarası silinir.
 • İleri düğmesine tıklanır ve profili düzenleye geri dönülür.
 • Üst gezinme çubuğundan ileri simgesine tıklanır.

Telefon numarası Instagram hesabından başarıyla kaldırılmış olur. Artık rehberdeki arkadaşlar takip isteği gönderemez ve kişi rehberinden arkadaş bulunamaz.

Ayrıca Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur? adlı yazımıza göz atın!

Instagram Hesabından Telefon Numarası Nasıl Silinir?

Instagram hesabından telefon numarası şu şekilde silinir:

 • İlk olarak Instagram uygulamasına giriş yapılır.
 • Sağ alt köşedeki profil simgesine dokunulur.
 • Profil sayfasında profili düzenleye tıklanır.
 • Aşağı kaydırılır ve kişisel bilgilere dokunulur.

Telefon numarasını kaldırılmadan önce, hesaba eklenmiş geçerli bir e-posta adresinin olduğundan emin olunur. E-posta adresi yoksa, bir tane oluşturulabilir ve doğrulama kodu kullanılarak hesapla ilişkilendirilebilir. Bununla birlikte, hesap güvenliği için önemli olan iki aşamalı kimlik doğrulamada, telefon doğrulamayı devre dışı bırakmak gerekir. Bunu yapmak için, Ayarlar>Güvenlik>İki faktörlü kimlik doğrulama, adımları takip edilir. Telefonu profilden kaldırmak için, kişisel bilgilerde yer alan telefon numarası kısmının metnine dokunulup, kutu silinebilir.

Instagram Kullanıcı Adıyla Telefon Numarası Nasıl Bulunur?

Instagram kullanıcı adıyla telefon numarası bulmak için öncelikle kullanıcının kendi telefon numarası girilmiş olmalıdır. Kullanıcı hesabı açıldığında girilmiş olan bilgiler Instagram tarafından kesinlikle gizli tutulur. Ayrıca girilmiş olan e-posta adresi ve telefon numarası için doğrulama yapılması gerekir. Doğrulama yapılmadığında ileride giriş için sorunlar yaşanır. Girilen telefon numarası ile kullanıcı adıyla tespit edilemez bunu söylemek gerekir. Instagram arama motoru kullanılarak telefon numarası araması yapılabilir eğer bu bioya eklenmiş ise aramalarda çıkar fakat mevcut bir kullanıcı adıyla numara tespit etmek mümkün değildir. Karşıdaki kişiyle diyaloga girilerek karşıda kişinin zaaflarından yararlanmak suretiyle kişinin numarası öğrenilebilir. IP adresi bulma, Instagram kullanıcı adıyla telefon numarası tespiti yasal bir suç teşkil etmediği sürece bulunmaz bu bilgilere sadece yerel mahkemeler, polisler gerekli başvuruları yaptıktan sonra tespit edilir.

Instagram Telefon Numarası Değişince Nasıl Giriş Yapılır?

Instagram telefon numarası değişince giriş yapmak bir sorundur. Bu durumda nasıl giriş yapacağını bilemeyen kişiler arama motorlarında bu şekilde aramalar yaparak sorunlarına bir çözüm arar. Ancak bu durumu hemen düzeltebilecek bir çözüm maalesef yok. Bu yüzden telefon numarasını değiştirmeden önce mutlaka Instagram çift faktörlü koruma özelliğini devre dışı bırakılmalıdır.

Birinci Adım: Eğer telefon kaybedildiyse ya da çalındıysa tek çözüm Instagram’ ın hesaba erişebileceği bir koddur.

İkinci Adım: “Instagram Hesabım Donduruldu” başlığı altındaki yazıda bulunan Evet ve Hayır seçenekleri içinden Hayır olan seçilir. Hayır dendikten sonra kullanıcının karşılaşacağı ekran da Instagram hesabının kullanıcının olduğuna dair doğrulama için istediği birkaç bilgi var. Bu bilgiler eksiksiz bir biçimde verilmelidir.

Üçüncü Adım: Bilgiler verildikten sonra Instagram muhtemelen kayıtlı olan ve belirtilen e-posta adresine bir kod gönderir. Bu kod ile birlikte yüzün net bir şekilde görüldüğü bir fotoğraf ile Instagram’ a cevap e-postası gönderilir. Ardından 72 saat içerisinde Instagram hesaba ulaşılabilecek bir bağlantı ya da şifre gönderir. Bu işlemler yapıldıktan sonra hesaba girer girmez yapılması gereken telefon numarasını değiştirmek olur. Ayrıca çok gerekli değilse çift faktörlü koruma özelliğinin de kullanmasına gerek yoktur. Instagram çok kısa bir süre önce uzun süredir beklenen birçok özelliğin bulunduğu bir güncelleme aldı. Instagram’ ın en büyük güncellemelerinden biri olan söz konusu sürüm güncellemesinden sonra uygulamanın genel yapısını bir kez daha değiştiğini de söylemek gerekir. Zira söz konusu güncelleme sonrasında canlı yayın özelliği, kaybolan fotoğraf gönderme özelliği gibi birçok kapsamlı özellik uygulamaya dahil edildi. Tüm bu yeni özelliklerin yanı sıra Instagram’ ın tasarım konusunda da mini değişiklikler aldı. Öyle ki web sürüm üzerinde yapılan değişikliklerle beraber artık Instagram kayıt işleminde de çok büyük olmasa da bazı değişiklikler uygulanmaya başlandı.

Instagram’ da Kişisel Bilgiler Nasıl Güvende Tutulur?

Instagram’ da kişisel bilgiler paylaşıldığında kullanıcı tarafından güvensizlik hissedilebilir. Instagram uygulaması kişisel bilgiler girilerek sorunsuz ve güvenli bir şekilde kullanılabilir. Hesaba güçlü bir şifre belirlenir. Çeşitli kombinasyonlar vasıtası ile hesabın şifresinin bulunması çok basittir. Bu yüzden çok güçlü ve karmaşık bir şifre belirlenmelidir. Şifre değişmiş dahi olsa eski şifre kimse ile paylaşılmamalıdır. Kötü niyetli kişiler Instagram’ a sahte evraklar ileterek hesabı kullanıcıdan alabilir. İki faktörlü kimlik doğrulama sistemi her zaman aktif tutulmalıdır. Bu doğrulama ile şifre çözülmüş kişiler cep telefonuna gelen şifreye ulaşamadığı için hesaba giriş yapamaz. E-posta adresi yanlış doldurulmamalıdır. Eğer şifre unutulursa bu yol ile değiştirilebilir. Başka kişilere ait akıllı cihazlar ile hesaba giriş yapıldıysa, giriş yapıldıktan sonra beni hatırla seçeneğinin aktif olmadığına emin olunmalıdır. Şifre talep etmeyen takipçi kazanma siteleri tercih edilir.

Ayrıca Instagram'a Nasıl Reklam Verilir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

Instagram’ a Telefon Numarası ile Kayıt Yapılır Mı?

Instagram’ a telefon numarası ile kayıt yapılır. Masaüstü sürümünde yapılan değişiklik sonrasında Instagram kayıt olma işlemi için doğrudan uygulama önerileri yer alır. Herhangi bir kullanıcının profiline girildiğinde alt çubukta Instagram logosu ile beraber arkadaşlarının resimlerini ve videolarını görmek için kaydol ifadesi yer alır. Burada sağ bölümde yer alan kaydol butonuna tıklanmasıyla beraber Instagram kayıt işlemine geçilebilir. Instagram hesabı açmak için ise kullanıcı doğrudan Instagram kayıt sayfasına yönlendirilir. Bu ekran üzerinden, Facebook hesabı üzerinden ya da sıfırdan kayıt oluşturulabilir. Sıfırdan kayıt işleminde sadece mail hesabıyla kayıt olma dönemi de bitti. Bunun dışında Instagram kayıt için istenirse cep telefonu numarası da kullanılabilir. Cep telefonu numarası ya da mail hesabı girildikten sonra tam ad, kullanıcı adı ve şifre girmek Instagram kayıt işlemi için yeterli olur. Bu noktada cep numarası ile Instagram kayıt işlemi yapılırsa cep telefonuna gelen onay kodu girilmeli, mail hesabı ile girilirse de bu durumda mail onaylaması yapılması yeterlidir.