Instagram Video Nasıl İndirilir?

Instagram Video Nasıl İndirilir?

Instagram video indirme, uygulamanın kendi yazılımı üzerinden yapılmaz. Fotoğraf veya video indirmek için farklı aracı internet sitelerine veya uygulamalara ihtiyaç vardır. Android telefonlara Google Play’ den bulunacak uygulamalarla ya da ıPhone telefonlara Appstore üzerinden indirilecek video indirme programıyla Instagram’ dan video indirilebilir. Video indirme siteleri telefon için kullanılırken öncelikle sitenin uygulaması telefona kurulur. Instagram’ dan indirilmek istenen videonun sağ üst köşesindeki zaman kısma (3 tane noktanın alt alta durduğu kısım) tıklanarak bağlantı kopyalanır ve indirilmiş uygulamaya yapıştırılır. Video işlenmeye başlanır. İşlenmeden sonra da videonun ön görünümüyle birlikte mp4 indirme bağlantısı hazır hale gelir ve uygulama üzerinden video indirilir. Bilgisayara video indirilecekse videonun sağ köşesindeki zaman tuşuna bastıktan sonra kopyalanan bağlantı video indirme sitesinin indirme kısmına yapıştırılır. İndir tuşuna basıldıktan sonra video işlenmeye başlar. İşlenen video internet hızı ve kalitesine aynı zamanda kullanılan sitenin işlem gücüne bağlı olarak hızla bilgisayara da indirilmiş olur.

Instagram Video Nasıl Paylaşılır?

Instagram ‘ da video paylaşmanın birden fazla yöntemi vardır. Uygulamaya telefondan girildiğinde ana sayfadaki orta veya sağ kısımdaki veya profile girildiğinde sağ üst kısımdaki (+) sembolüne basılarak istenen hazır video seçilir ve paylaş tuşuna basılarak basılır. Hazır video yoksa video direkt çekilerek de paylaşılabilir. Paylaşılmak istenen videonun süresi en az 3 saniye en fazla 60 saniye olabilir. 60 saniyeden uzun olan videolar belirli oranlarda kısaltılarak paylaşılır. Videolara efekt yani filtreleme yapılabilir. Telefonda üstün orta kısmında ses tuşu da bulunur. Videonun kendi sesi kısılabilir, arttırılabilir ya da yeni bir ses eklenebilir. Ses, uygulama da kayıtlı olan müzik seçeneği arasından seçilebilir. Bilgisayardan işlem yapılmak istendiğinde yine aynı adımlar izlenerek düzenlenmesi bitmiş hazır video (+) kısmına basılarak eklenir açıklama, konum bilgileri, videoda bulunan kişilere göre etiketlemeler de yapılarak paylaş kısmına basılır .

Instagram Video Nasıl Çekilir?

Instagram video çekilirken 60 saniyenin doğru planlanması ve kurgulanması gerekir. Video da kaymaların, milimetrik oynamaların bile kaliteyi bozmaması için tripot kullanmak gerekir. Tripot, video kameralarını sabitleme, alçaltma veya yükseltme gibi hareketleri sağlama amacı taşıyan üç ayaklı bir alettir. Işık açısı bulunmuş olmalıdır. Kamera da kayda alınacak olan şey çok karanlık olmaması gerektiği gibi çok da aydınlık olmamalıdır. Sessiz bir ortamda video çekilmelidir. Sessizlik sağlanmadan çekildiyse videodaki parazit sesler bilgisayar üzerinde temizlenebilir. Videodaki renk akışları ve düzen ayarlandıktan sonra istenirse filtreler de eklenerek paylaşılmaya hazır hale gelmiş olan video Instagram da paylaşılır.

Ayrıca Instagram'a Nasıl Reklam Verilir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

Instagram Video Nasıl Kaydedilir?

Instagram ‘ın video kaydetme seçeneği bulunur. Kaydetme seçeneği telefon üzerinden uygulamaya girildiğinde videonun sol kısmında bulunan beğen, yorum yap ve paylaş sembollerinin seçeneği bulunan satırı üzerinde sağ kısımda kaydetme tuşu vardır. Kaydet tuşuna basıldığında video silinmediği sürece daha sonra izlenebilecek şekilde durur. Kaydedilen video profil sayfasında sağ üst köşedeki üç tane çizginin üst üste olduğu tuşa basıldıktan sonra ‘Kaydedilenler’ kısmından bulunur. Kaydedilen videolar karıştırılmak istenmediğinde isim verilerek kategorilendirilebilir.

Instagram Video Nasıl Keşfete Düşer?

Instagram videonun keşfete düşmesi için videonun öne çıkmış, çokça izlenmiş olması gerekir. Takipçi sayısı çok olan kimselerin videosu, takip eden insanların hepsinin ana sayfasına video düşeceği için çokça izlenmiş bir video ortaya çıkar. Videonun diğer gönderilerle uyumlu olması, iyi bir içeriğin üretilmiş olması gerekir. Konum bildirerek ve hashtaglerle daha fazla arama da videonun öne çıkması sağlanır. Hashtaglerin videoyla ilgili olması gerekir. Paylaşım zamanı önemlidir. Kaydedilen videolar daha fazla öne çıkarak keşfete düşer. Düzenli olarak profil değişikliği yapılabilirken video yüklendikten sonra tamamen profil değişikliği yapmak, sürekli Instagram profil fotoğrafı değiştirmek hatalıdır.

Instagram’a Video Özelliği Ne Zaman Gelmiştir?

Instagram’ a video özelliği 2013 yılında haziran ayında gelmiştir. Başlangıçta sadece fotoğraf paylaşım sitesi olarak Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan daha sonra Nisan 2021 de Facebook’ a satılan Instagram ilk olarak 15 saniyelik video paylaşımını bünyesine dahil etmiştir. Video paylaşım uygulamaları olan Vine ve Snapchat gibi uygulamalara o dönem içinde benzetilme çabası olarak eleştiriler alsa da kendisinden önce kurulmuş ya da ünlenmiş olan video uygulamalarını geride bıraktı. 2015 yılı ağustos ayında geniş ekran için olan videoların izleminin rahatlaşması için destek eklendi. Mart 2016’ da 15 saniyelik olan video zaman sınırlandırmasını 60 saniyeye çıkardı. 2017 yılının Şubat ayında sadece bir gönderide on videonun paylaşılmasına izin veren albümler tanıtıldı. 2017 Temmuz’ unda fotoğraf ve videolara cevap verebilme özelliği getirildi.

Instagram Videolarında Hangi Filtreler Kullanılabilir?

Instagram videolarında kullanılabilecek filtreler uygulama geliştirildikçe artar. Fotoğraflarda kullanılan filtrelerin hepsi videolarda da kullanılabilir. Filtreler için ayrı uygulamalar kullanıldıktan sonra da hazır olan video ve fotoğraflar direkt olarak yüklenebilir. Fotoğraflar için Instagram, 2012 yılının şubat ayında gölgeleri aydınlatan, vurguları koyulaştıran ve kontrastı artıran bir efekt olan ‘Lux’ filtresini eklemiştir. 2014 Aralık’ta fotoğraflar için olan filtre seçenekleri güncellenerek  Slumber, Crema, Ludwig, Aden ve Perpetua filtreleri Instagram’ a eklenmiştir. 2021 yılı itibariyle aktif olan filtreler şunlardır:

 • Amaro,
 • Mayfair,
 • Rise,
 • Valencia,
 • Hudson,
 • X-Pro II,
 • Sierra,
 • Willow,
 • Lo-fi,
 • Earlybird,
 • Sutro,
 • Toaster,
 • Brannan,
 • Inkwell,
 • Walden,
 • Hefe,
 • Nashville,
 • 1977,
 • Kelvin,
 • Slumber,
 • Crema,
 • Ludwig,
 • Aden,
 • Perpetua’ dır.

Instagram’ın İçinde Neden Video İndirme Seçeneği Bulunmaz?

Instagram içinde video indirme seçeneği bulunmaz çünkü video paylaşımı için oluşturulmuş bir platformdur. İnsanların paylaştıkları videoları görmek için aydınlatma metnine madde eklenmiştir ancak başkalarına ait videoları indirmek için herhangi bir açık rıza metni Instagram’ a kayıt olurken bulunmuyor. Başkasına ait kişisel bilgileri haberleri olmadan rızası dışında kopyalamak, bulundurmak ve paylaşmak Türk Ceza Kanunu kapsamında suçtur. Aynı zamanda başkaları tarafından çekilmiş videoları kendi adına paylaşmak ve eser sahibi adı belirtmemek de Fikri ve Sınai Haklar’ ın ihlalidir. Instagram da video indirme seçeneğinin olmamasının nedeni budur. Ancak Instagram video indirme özelliği getirerek kayıt olurken aydınlatma metnine açık rıza verildiğine ilişkin bir madde ekleyip doğabilecek sorumluluklardan kurtulabilir.

Ayrıca Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur? adlı yazımıza göz atın!

Instagram Video İndirme Siteleri Nelerdir?

Instagram video indirme seçeneği Instagram platformunun kendisinde yokken bağlantı kopyalanıp aşağıdaki sitelere yapıştırılarak videolar indirilebilir. İndirilmek istenen videolar için bazı şartlar bulunur. Öncelikli şart videonun gizli olmayan bir profil tarafından paylaşılmış olmasıdır. Erişim sağlamak için profilin gizli olmaması gerekir. İndirme araçları erişim sağlayamadığı takdirde videoları indiremez. Gizli olmayan hesaplardan istenilen bir videonun indirilmesi çok daha kolaydır. Siteler Google Play ve Appstore da tıklanma ve kullanılma oranlarına uygun olarak seçilmiştir. Çeşitliliği arttırılabilir. İndirilen videoların türü genellikle mp4 olduğu için hem telefon hem de bilgisayar da kolayca açılabilir. Instagram videolarını indirmek için girilebilecek ilk beş internet sitesi şunlardır:

 • Videoindirelim
 • Downloadgram
 • Savefrom
 • İnstatakipçi
 • Downloadsvideosfrom