Instagram’a Nasıl Reklam Verilir?

Instagram’a Nasıl Reklam Verilir?

Instagram’a reklam vermek için Business Manager sayfası açmak gerekir. Açılan Business Manager sayfası Instagram ve Facebook hesaplarına entegre edilir. Reklam için ayrıca bir hesap daha oluşturulup o da Business Manager hesabına entegre edilir. Kampanya oluşturmak için reklam hesabına gidilir. Reklam verme hedefi seçilip bütçe belirlenir. Hedef kitle oluşturulur. İstenen reklam türünde reklam seçilir. Reklam onaya gönderilir. Reklam onaylandığı takdirde yayınlanır. Gönderi reklamları için reklam hesabının ana sayfasından oluştura tıklanarak kampanya oluşturulmaya başlanır. Kampanya türü seçilir. Hedef kitle testler sayesinde ayırt edilerek site üzerinde de seçilir. Reklam alanları düzenlenir. İş sahibinin bütçesine göre teklif alanları belirlenir.  Sayfa gönderisi reklamı oluşturulur. Instagram ‘ a oluşturulan reklam gönderilir.

Instagram’a Reklam Nasıl Hazırlanır?

Instagram’ a reklam hazırlarken görselin %20’ den fazlasına metin gelmesine izin verilmemelidir. Kullanılan metin dikkati azaltmak, sıkıcı olmak için değil ufak bir bilgilendirme ve güçlü bir hitap içermelidir. Doğru hedef kitleye seslenerek reklam yapılmalıdır. Güçlü bir odak noktasıyla net bir görüntü kullanılır. Markalama yapılır. Markalama yapılırken logonun bir uzman tarafından gerekli uzman çizgileriyle yapılması gerekir. Web sitesi incelikle oluşturulmalı ve reklam içine web sitesinin linki yerleştirilmelidir. Görsel içerikle zengin olan video reklamlar kullanılabilir. Reklamların dikkat çekmek için hazırlandığı ayrıntıları dahi düşünülerek tasarlanması gerektiği, rakiplerin arasından sıyrılmanın bir yolu olarak hazırlanması gerektiği unutulmadan reklam hazırlanmalıdır.

Instagram Reklam Formatları Nelerdir?

Instagram reklam formatları döngü, görsel, video ve slayt gösterisi olmak üzere dört tanedir. Döngü reklamlar kaydırılabilir birden fazla fotoğraftan oluşur. Aynı anda birden fazla ürün reklamı yapılırken ya da tek bir ürünün birden fazla özelliğini açıklarken yardımcı olur. Görselle reklam verildiği takdirde tek bir etkileyici fotoğrafla reklam yapılır. Fotoğrafın etkili olması ürün çekiciliğini arttıracaktır. Video izleme oranlarının çok fazla olduğu Instagram’ da video reklam özelliği de vardır. Video reklamları için önerilen süre uzunluk 15 saniyedir. Slayt reklamları yani hikaye reklamlarında kullanıcıyı alışveriş yapmaya ya da reklama çeken acil olduğu hissini yaratacak butonlar bulunur.

Instagram Reklamlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Instagram reklamlarında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Ürünleri satan alan kişilere benzer kitleler oluşturmak
 • Video reklamları test etmek
 • Hangi reklam seçeneğinin işe yarayacağını saptamış olmak
 • Reklam verme amacını doğru belirlemek
 • Reklam alaka düzeyi puanını yüksek tutmak

Instagram Reklamlarında Hedefleme Seçeneği Nedir?

Instagram reklamlarında hedeflere göre birçok seçenek karşımıza çıkar. Reklam verme amacına göre varsayılan seçenekler görülür. İnternet sitesine insan çekmek için veya sahip olunan uygulamaya daha fazla ziyaretçi çekmek için Instagram kullanılabilir. Amaçlara göre farklı sonuçlar ve paradigmalara dikkat edilmesi gerekilebilir. Kampanyaları içerdikleri amaca göre trafik hedefli kampanyalar, etkileşim hedefli kampanyalar, potansiyel müşteri bulma kampanyaları, mesaj hedefli kampanyalar, dönüşüm kampanyaları, katalog kampanyaları şeklinde sıralanır. Tek tek açıklamaları şöyledir:

 • Trafik oluşturma kampanyalarında Instagram’ da internet sitesine trafik oluşturmak için reklam oluşturulduğunda Facebook Ad Manager üzerinden görülecek ana sonuç bağlantıya tıklanma sayılarıdır.
 • Etkileşim hedefli kampanyalarda gönderi veya sayfanın etkileşime geçen kullanıcıların sayısının artırılmasının hedeflediği zaman tercih edilen bir hedefleme seçeneğidir. Etkileşim hedefli kampanyalar gönderi etkileşimi, etkinlik yanıtları, sayfa beğenmeleri ve teklif alımları için kullanılır. Ana sonuç etkileşim sayılarıdır. Reklamın bağlantı linkine tıklayan, yorum yapan, beğenen veya ifade kullanan herkesin etkileşime dahil olduğunu gösterir.
 • Potansiyel müşteri bulma kampanyalarında ürün veya hizmetle ilgilenen müşterilerin bilgilerini elde etmeye yönelik olarak kullanılabilir. Kullanıcılar farklı yere yönlendirilip herhangi bir maddi kayıp oluşmadan hızla bilgi edinilerek direkt onlara yönelik konuşulur.
 • Mesaj hedefli kampanyalar, standart kampanyalardan biri olarak görülse de kafasında soru işareti olan kişileri doğrudan kendi şirketine bağlama yoludur. Dünya da şirketlerin yaptığı araştırmalar da bunun sabitliğini kanıtlar niteliktedir. Hardward Business Review’ in yaptığı bir araştırmaya göre, potansiyel bir müşterinin iş sahibine ulaştığı ilk 5 dakika içerisinde yanıt alması dönüşüm oranlarını %400 azaltır. Başka bir araştırmaya göre tüketicilerin %73’ü işletmelere mail göndermek yerine çevrimiçi mesajlaşmayı, %53’ü müşteri hizmetlerini aramak yerine mesaj göndermeyi tercih eder.
 • Dönüşüm kampanyaları, dönüşümü tamamlama ihtimali daha yüksek olan kişileri müşteri portföyüne alır. Oluşturulabilecek dönüşüm etkinlikleri, abone olma, alışveriş başlatma alışveriş, kayıt tamamlama, potansiyel müşteri, sepete ekleme, iletişime geçme, deneme başlatmadır. Tüm bunların dışında olan dönüşüm de oluşturulabilir.
 • Katalog kampanyaları envanter hakkındaki bilgeleri de aktarır. Ürün, otel, uçuş, tatil veya ilanlar için katalog oluşturulabilir. Hedef kitleye doğrudan katalogtan ürünler gösterilir.

Instagram Reklam Ücreti Ne Kadardır?

Instagram reklamlarının ücreti net değildir. Instagram açık artırma usulüne göre çalışır. İstenen tutarda günlük veya toplam bütçe belirleyerek reklam verilerek bütçe korunabilir. Bütçeler kampanya özelinde belirlenebileceği gibi reklam seti özelinde de belirlenebilir. Kampanya genelinde bütçe belirlendiğinde kampanyaların altında bulunan reklam setlerinin performansına göre sistem otomatik olarak bütçelerle oynayabilir. Ancak her iki durumda da belirlenen bütçenin üzerinde bir maliyet gerçekleştirmez. Instagram bazı durumlarda günlük bütçenin %25’ i üzerinde harcama yapabilir. Eğer bütçelerin üzerinde tam kontrol istenirse toplam bütçe belirlenerek reklamları aktif edilebilir. Instagram reklam fiyatı hedef kitleye ya da sektöre göre birtakım farklılıklar gösterse de tıklama başına fiyatlar 20 kuruş – 5 TL arasında değişiklik gösterir.

Instagram Reklam Fiyatları Nasıl Düşürülür?

Instagram reklam fiyatları düşürülerek şirketin reklam giderleri aşağıya çekilebilir. Aynı reklamla birden fazla hedef kitle seçerek başka hangi kitlenin de hedef içine dahil olabileceği saptanır. Otomatik teklif verme özelliği reklam verilirken kullanılmalıdır. Aksi takdirde tıklama başına düşen miktarla maliyeti hesaplamak zor olur. Bunun yanında Instagram’  da genel olarak verilen reklamlar için günlük olarak harcama tutarı belirlenebilir. Instagram reklamlarında alaka düzeyi puanı önemlidir. Bu puanın yüksek tutulmasına önem gösterilmelidir. Alaka düzeyi puanı ne kadar yüksek olursa gereksiz tıklanma azalacak ve toplam reklam giderleri azalacaktır. Reklamları çok veya az vermek önemlidir. Gereğinden fazla aynı reklamın verilmesi tüketiciyi boğmaya, az reklam verilmesi ise tüketiciyle ilişkinin kopmasına neden olur. Reklam sıklığı düzeyi ayarlanmalıdır. Yapılan bu bu ayarlama ile kullanıcıların reklamları 2-3 günde bir görmesini sağlanabilir. İstenilen takdirde 2-3 günlük bu süreyi kısaltılabilir. Reklamların sürekli gösterilmesi hem insanları boğarak şikayet edilmesi hem reklamlara verilen paranın boşa akışına neden olabilir. Ayrıca sıklık oranı aynı şekilde reklamların şikayet edilme oranlarını da büyük ölçüde etkiler.

İş Sahibinin Yapması Gereken Nedir?

İş sahibinin yapması gereken reklam üretimi için Dijital Pazarlamacılık ve Sosyal Medya Uzmanlığı önemli alanlar olduğunu görmelidir. Instagram da yayınlanacak olan reklamların hangi pikselde olacağını dahi belirlemek, incelemek ve yol haritası çizmek gerekli bir durumdur. Dijital Pazarlama ve Seo eğitimleri alınarak uygulamalı eğitimlerle e-ticaret sayfası hazırlamak. Sayfaya uygun kanallarla reklamlar yapmak ürünlerden alınacak verimi ve talebi yükseltecektir. Sosyal Medyada ancak farkındalık yaratılarak dikkat çekilebilir. İş sahibinin işinin kalitesiyle aynı oranda buna da yönelerek dikkatli davranması satış oranlarını Instagram sayesinde arttırmasına yol açabilir.