Instagram’da Başkasının Hikayesini Paylaşma

Instagram’da Başkasının Hikayesini Paylaşma

Farklı bir kullanıcının hikayesini, gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda, kendi profilinizin bir parçası olarak hikayenizde paylaşabilir, takipçilerinizin beğenisine sunabilirsiniz. Aynı zamanda, orijinal hikayenin üstünde düzenlemeler yapabilir, efekt ekleyebilir veya bu hikayenin üstüne farklı bir açıklama yazısı yazabilirsiniz. Bu hikaye yeniden paylaşım işlemini yapabilmeniz için gerekli şartlar, hikayenin orijinal halini paylaşan kullanıcının, sizin kullanıcı adınızı kendi hikayesine etiketlemesidir. Siz de kendi paylaştığınız hikayelere diğer kullanıcıları etiketleyerek onların da yeniden paylaşım yapmasını sağlayabilirsiniz. Instagram’da başkasının hikayesini paylaşma işlemi tamamlamak için gerçekleştirmeniz gereken adımları şu şekilde sıralanmıştır:

 • Bir kullanıcın hikayesinde etiketlenmeniz durumunda, Instagram tarafından size “…. Kullanıcı Hikayesinde Sizden Bahsetti” yazan bir bilidirim gelecektir. Bu bildirimin tarafınıza ulaşmasıyla birlikte o hikayeyi paylaşma hakkına sahip olursunuz.
 • Hikayeyi açmanızla birlikte, ekranınızın altında “Bunu Hikayene Ekle” uyarısını görebilirsiniz.
 • Bu uyarıya tıklayarak kendi hikayenizi paylaşabilirsiniz.
 • Dilerseniz de bilidirim geldiği ekranda aynı uyarıya dokunarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Android ve Iphone için Instagram Uygulaması Üzerinden Başkasının Gönderisini Hikaye

Telefon veya tabletlerinizden, kendi hesabınız adı altında, başkasının bir gönderisin hikaye olarak paylaşmak için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Instagram uygulamanızı açın.
 • Eğer giriş yapmamışsanız, kullanıcı adı ve parolanızı kullanarak hesabınıza girin.
 • Ana sayfanız olan “Akış” bölümünde gördüğünüz ve paylaşmak istediğiniz fotoğraf veya video gönderisinin üzerine gelin.
 • Videonun ya da fotoğrafın altında bulunan ok işareti sembolüne dokunun.
 • Açılan pencereden “Hikayene Gönderi/Video Ekle” başlığını seçin.
 • Buradan sonra “Şuraya Gönder” seçeneğine dokunun.
 • Açılan yeni pencereden “Hikayen” seçeneğinin tanında bulunan “Paylaş” seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra da “Bitti” seçeneğine dokunarak işleminizi tamamlayın.

Bu işlem sırasında ve sonrasında bilmeniz gereken birkaç kural ve uyarı vardır:

 • Hikayenizde, paylaştığınız gönderinin asıl sahibinin kullanıcı adı gözükür. Dolasıyla, sizin hikayenizi izleyen herhangi biri bu hesaba, hikayeniz aracılığıyla ulaşma imkanına sahip olur.
 • Herkese açık bir hesabınız varsa, profilinizi ziyaret eden herkes de hem sizin hikayenize, hem de sizin hikayeniz aracılığıyla gönderinin orijinaline sahip olan esas kullanıcıya ve onun diğer paylaşımlarına erişim sağlama şansı bulur.

Ayrıca Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur? adlı yazımıza göz atın!

Ekran Görüntüsü ile Başkasının Gönderisini Paylaşma

Instagram’dan başkasının hikayesini kendi hikayeniz olarak paylaşmak için kullanabileceğiniz basit yöntemlerden biri de ekran görüntüsü alma yolunu kullanmaktır. Şikayet halinde gönderinizi kaldırmak durumunda kalabileceğiniz bu yöntemle, akışta gördüğünüz bir fotoğrafı, telefonunuzun ekran görüntüsü alma butonlarını kullanarak galerinize kaydedebilirsiniz. Daha sonra, Instagram’ın en üstünde bulunan + tuşuna basıp gönderiyi düzenleyerek Instagram’da başkasının hikayesini paylaşma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemle videoları paylaşmanız mümkün değildir, yalnızca fotoğraflar için geçerlidir. Eğer hikayenin ekran görüntüsünü alırken parmağınızı ekrana basılı tutarsanız ekrandaki fotoğraftan başka hiçbir şey çıkmayacaktır.

Instagram Repost Nedir?

Repost, başkalarının hikayelerini paylaşmanıza olanak sağlayan bir uygulamadır. Repost, Instagram’ın bir özelliği değildir. Bu özelliği kullana bilmek için yeni bir uygulama indirmeniz gereklidir. Repost uygulamasını, Andorid işletim sistemine sahip telefon veya tablet kullanıcıları Google Play Store üzerinden, Iphone telefon sahibi olan kullanıcılar ise AppStore üzerinden indirebilirler. Bu uygulama aracılığıyla sadece fotoğrafları değil, videoları da kendi hesabınızda paylaşabilirsiniz. Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra şu aşamaları takip etmeniz gereklidir:

 • Uygulamanın indirilmesinin tamamlanmasıyla, kendi hesabınızda paylaşmak istediğiniz hikayenin üzerine gelin.
 • Fotoğraf veya videonun sağ üstünde bulunan, seçenekler menüsünün açılmasını sağlayan üç nokta simgesine dokunun.
 • Burada önünüze gelen seçenekler arasından “Bağlantı Kopyala (Copy Share URL)” yazılı seçeneğe dokunun. Bu işlem sayesinde gönderinin kodlarını kopyalamayı başarmış demeksinizdir.
 • Bu adımdan sonra Instagram’dan çıkın ve indirdiğiniz Repost uygulamasına gidin.
 • Hikaeyinin, az önce kopyaladığınız bağlantısı uygulama erkanında önünüze gelecektir.
 • Ekranın alt köşesinde bulunan Repost butonuna dokunarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Repost butonu, size paylaşmak istediğiniz sosyal medya mecrasını soracaktır. Burada Instagram’ı seçin.
 • Instagram uygulamasına giderek, işleminizin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Instagram Repost İçin Hangi Uygulamalar Kullanılır?

Repost adını taşıyan uygulama dışında, “yeniden paylaşma” anlamına gelen ve kendi ismini taşıyan bu uygulamanın yolundan giden farklı ve yeni uygulamalar da bulmak mümkündür. Android ve Apple cihazlarınızın uygulama indirme marketlerine giderek bu ücretsiz uygulamalardan yararlanabilirsiniz. En popüler repost uygulamaları arasında bulunanlar şunlardır:

 • Regram Posts (Hem Android’de, hem IOS’ta kullanılabilir.)
 • Repost for Instagram Instasave (Hem Android’de, hem IOS’ta kullanılabilir.)
 • in Repost – Instagram ve IGTV için Repost (Yalnızca Android işletim sistemli telefon ve tabletlerde kullanılabilir.)
 • Repost Instagram & Video Downloader (Yalnızca Android işletim sistemli telefon ve tabletlerde kullanılabilir.)
 • Repost for Instagram (Yalnızca Android işletim sistemli telefon ve tabletlerde kullanılabilir.)

Instagram’da Başkalarının Paylaşabileceği Hikaye Nasıl Atılır?

Instagram storylerinizi başkalarının da paylaşabilmesi için, hikayenizde bu kişi veya kişilerin etiketlenmiş olması gereklidir. Birini etiketlemenizle birlikte, o kişiye “(kullanıcı adınız) bir hikayesinde sizden bahsetti” yazan bir bildirim gider. Etiketlediğiniz kullanıcı bu bildirimi kullanarak hikayeyi kendi hikayesi olarak paylaşabilir.

Ayrıca Instagram'a Nasıl Reklam Verilir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

Instagram’da Sık Görülen Hikaye Paylaşamama Sorunları Nedir?

Başkalarının hikayelerini, “Regram” adı verilen bu yöntemle gerçekleştirememenizin birden fazla sebebi olabilir. Instagram’da başkasının hikayesini paylaşma işleminizin gerçekleşmemesine sebep olan bu sorunlar şu şekilde listelenebilir:

 • İnternet ile Alakalı Problemler: Böyle bir durumla karşı karşıya iseniz, internet sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Eğer başka uygulamalar internete bağlanıyor ama sadece Instagram sorun yaşıyorsa, problem internet bağlantınızla değil, cihazınız veya uygulamanız ile ilgilidir.
 • Tarih ve Saat Ayarlarındaki Uyuşmazlıklar: Telefonunuzun saati farklı bir zaman dilimine ayarlanmış, hikayenizde zaman farklı görünüyor ise uyuşmazlık sebepleriyle başkalarının hikayelerini paylaşamam sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, telefonunuz ayarlarına giderek “Tarih ve Saat” ayarlarını bulunduğunuz konuma göre ayarlamalısınız. Tarih ve saat uyuşmazlığı, Instagram tarafından profilinizin şüpheli profil kategorisine alınmasına ve bu yüzden de işlemlerin tamamlanmamasına sebep olabilir. Bu güvensiz profil durumundan kurtulmak için telefonunuzun tarih ve saat ayarlarını güncel tutmanız gereklidir.
 • Uygulamaya gerekli güncellemelerin yapılmaması: Telefon ve tabletler, güncellemeleri otomatik olarak yaparlarken bazen sorunla karşılaşabilirler. Instagram’ın eski bir sürümünün cihazınızda kullanılıyor olması, bazı özellikleri kullanırken böyle problemler yaşamanıza sebep olabilir. Bundan kaçınmak için uygulamalarınızın tümünü güncel tutmalısınız. Eğer otomatik güncelleme yapılmadıysa telefonunuzun ayarlar ve uygulama ayarları kısmından güncellemeleri kontrol edip tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz Instagram’ı indirdiğiniz App Store veya Google Play Store’u ziyaret ederek güncelleme işlemini oradan da tamamlayabilirsiniz.
 • Uygulamanın silip yüklenmesi: Karşılaştığınız sorunları, diğer yöntemlerle çözemezseniz, uygulamanızı silip baştan yükleyebilirsiniz. Böylelikle Instagram’ın son sürümünü indirmiş olursunuz. Eğer cihazınızın işletim sistemi eskidiyse ve Instagram’ın son sürümünü indirmenizi kabul etmiyorsa, Instagram’daki her özelliği kullanmanız ne yazık ki mümkün değildir.
 • Çıkış yapıp yeniden bağlanma: Instagram’da başkasının hikayesini paylaşma sorunu bazen hesabınızla ilgili de olabilir. Hesap bilgilerinizdeki değişiklikler veya farklı cihazlardan giriş yapılması sonucu oluşan belirsizlikler problem yaşamanıza sebep olabilir. Bundan kurtulabilmek ve yeniden paylaşım yapabilmek için hesabınızdan çıkış yapmayı deneyebilirsiniz. Daha sonra telefonunuzu yeniden başlatıp kullanıcı adı ve parolanız aracılığıyla Instagram’a yeniden giriş yaparak sorunu çözebilirsiniz.