Instagram’da Çekiliş Yapmak Yasak Mı?

Instagram’da Çekiliş Yapmak Yasak Mı?

Instagram’dan çekiliş düzenlemek için gerekli yasal koşullara uymanız gereklidir. Yapacağınız çekilişe veya çekilişin içerisinde bulunan ürünün maddi değerine göre izin koşulları değişiklik gösterebilir. Yasal düzenlemelere uygunluk göstermeyen Instagram çekilişleri, uygulamadan kaldırılacağı gibi sayfanızın veya profilinizin silinmesine de sebep olabilir. Instagram’da çekiliş yapmak yasal olarak izinsiz görülürse, yargıya taşınıp ceza almanıza sebep olacağından dikkatli davranmalısınız. Eğer izin almadan çekiliş yaptığınız belli olursa, bu belirlenmiş cezalarla karşı karşıya kalırsınız. Çekilişin yasalara uygun olarak yapılabilmesi için Milli Piyango idaresi ile iletişime geçmeniz ve başvuruda bulunmanız gereklidir.

Instagram Çekilişinde Yasal Fiyat Sınırı

Çekiliş yapacaksanız, gerekli izinleri almanız gereklidir. 2021 yılı itibarıyla, izin almanın gerek olmadığı tek bir durum vardır. Eğer çekiliş sonucunda şanslılara dağıttınız ürün veya hediyenin TL olarak karşılığı 154TL’nin altındaysa, çekiliş için izne gerek yoktur. Bu miktar, her seneye veya her yasal düzenlemeye göre değişiklik gösterir. Milli Piyango İdaresi’nin yaptığı açıklamaya göre, her birinin piyasa değeri 154 TL’yi geçmeyen ürünlerin çekiliş sonucunda hediye olarak dağıtılmasında yasal bir izin aranmasına gerek olmadığı belirtilmiştir.

Ayrıca Instagram Video Nasıl İndirilir? adlı yazımıza göz atın!

Instagram Milli Piyango Çekiliş İzni

Instagram çekilişinde izin almak için Milli Piyango İdaresi’ne bağlanarak izin almanız gerekmektedir. Bu iznin alınması gerekliliği, şu resmi kararnameyle açıklanmıştır:

 • Piyango ve çekiliş tertip edilebilmesi için; 15.08.2003 tarih ve 25200 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4971 sayılı Kanunun 20’nci maddesi ile değiştirilen “320 sayılı Kanun Hükmünde Kararname”nin 41’inci maddesi ve bu maddeye istinaden çıkartılarak 04.10.2006 tarih ve 26309 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmelik” maddeleri gereği Milli Piyango İdaresinden izin alınması zorunludur.

Instagram Çekiliş İzni İçin Gerekli Belgeler

Çekiliş izni alarak takipçi sayınızı artırabilir, Instagram’ı ticari yollarla kullanmaya başlayıp bunu bir iş kolu haline getirebilirsiniz. Aynı zamanda profilinizin popülerleşmesini de bu yolla gerçekleştirebilirsiniz. Milli Piyango İdaresi’nin açıklamasına göre ticari çekilişler için şu dökümanların okunması ve gerekli görülen belgelerin tamamlanması gereklidir. Instagram’da çekiliş yapmak okumanız veya hazırlamanız istenen evrakların listesi şunlardan oluşmaktadır:

 • Dilekçe Örneği
 • Ticari amaçlı piyangolar için açıklamalar
 • Dilekçeye ek belgeler
 • Yardım amaçlı piyangolar için açıklamalar
 • Teminat mektubu örneği
 • 320 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 41. maddesi
 • Karşılığı nakit olmayan piyangolar ve çekilişler hakkında yönetmelik
 • Taahütname

Daha fazla bilgi ve başvuru için Milli Piyango İdaresi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip doküman örneklerini okuyabilirsiniz: http://www.millipiyango.gov.tr/node/25

Instagram’da Çekiliş Yapmanın Zararları

Çekiliş hazırlamak, olumlu olduğu kadar negatif yönleri olan da bir etkinliktir. Bu tür etkinlikler hem size, hem de takipçilerinize olumsuz geri dönüşler yapılmasına sebep olabilir veya ürünün doğru düzgün dağıtılamaması sebebiyle beklediğiniz etkinin tam tersine dönmesine yol açabilir. Takipçi sayısını artırmak için yaptığınız bu çekilişlerin zararlarından birkaçı şunlardır:

 • Instagram algoritmasının normal çalışmamasına, organik takipçi sayısının azalmasına sebep olmak
 • Çekiliş vaadiyle insanları kandırmaya ve dolandırmaya çalışan sayfaların da var olduğunu bildiğinden, insanların böyle etkinliklerden uzak durmak istemesi sebebiyle takipçi sayısının azalması, şikayet edilebilme ve popülerliğin düşmesi
 • Çekiliş reklamlarının, normal sponsorlu reklamlar kadar fazla ilgi görmemesi ve Instagram’ın belirlediği sebeplerle daha fazla insanın önüne düşmemesi

Instagram’da Çekiliş Yapmanın Yararları

Çekiliş yapmanın olumlu tarafları, sistemi doğru kullanmanız, hedef kitlesini doğru seçmeniz başarılı olursa, olumsuz taraflarından çok daha fazla ortaya çıkabilir. Instagram çekilişlerinin yararlarının arasında öne çıkanlar şöyle listelenebilir:

 • Çok az bir zamanda, doğru hedef kitlesine doğru ürünün çekilişini yaparak hızlıca takipçi kazanma
 • Ekonomik olarak kullanabilme; Instagram’ı bir ticaret sitesi olarak kullanmaya başlayabilme
 • Doğru ürünlerin çekilişini yaparak, ürünü üreten veya dağıtan şirket ile ticari ilişki kurup sponsorlu yayınlara geçebilme

Instagram’da Çekiliş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çekiliş hazırlanırken dikkat edilecek belirli unsurlar bulunur. Her yaş ve her ekonomik gruptan insanın bulunduğu Instagram’da düzenlemeden önce ve düzenledikten sonra çekilişinizin şu ögeleri taşıdığına dikkat etmeniz gereklidir:

 • Çekilişin yapılacağına dair önceden haber vermeniz önemlidir. Olabildiğince fazla insana ulaşmak ve çekilişinize olabildiğince fazla insanın katılmasını sağlamak için duyuru reklamınızı yaymanız gereklidir. Az kişinin katıldığı çekilişler size pozitif etki olarak geri dönüş yapmazlar.
 • Verilecek ödülün tanıtımına da oldukça önem vermelisiniz. Dağıtacağınız ödül, hedef kitlenize uygun olarak seçilmeli ve en önemlisi, insanların katılımını artırmak için onları heyecanlandırmalı. Sıradan veya herkesin verdiği bir ürünü dağıtarak insanların ilgisini çekmeye çalışan çekilişler başarıyla sonuçlanmaz. Bunun için, ödülden önce kitleniz hakkında bir araştırma yapmalısınız
 • Çekiliş için gerekli kural ve tüm koşulları önceden belirlemeniz gereklidir. Bu şart ve koşulları takipçilerinizle olabildiğince detaylı bir biçimde paylaşarak mağduriyetin önüne geçebilirsiniz.
 • Çekiliş başlangıç ve bitiş tarihini ve çekilişin kapsamını belirlemelisiniz.
 • Çekilişinize özel bir hashtag ve reklam oluşturarak yapacağınız etkinliğin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Instagram Influencer Ne Demek? adlı yazımıza göz atın!

Instagram Çekilişleri İçin En İyi Siteler

Instagram çekilişlerini açıklarken dürüst ve şansa bağlı bir sistem kullandığınızdan emin olmalısınız. Yorumlar üzerinden kazananın seçildiği sistem, Instagram kullanıcıları tarafından en çok kullanılan sistemdir. Siz de insanların belirlediğiniz gönderinin altına yorum yapmasını, profilinizi veya ticaret sayfanızı takip etmesini veya başka arkadaşlarını etiketlemesini isteyebilirsiniz. Belirlediğiniz tüm bu şartların ardından, insanların kandırıldığını hissetmemeleri için rastgele bir isim seçen uygulama veya internet sitelerini kullanabilirsiniz. Instagram’da çekiliş yapmak isteyen herkesin, takipçilerinin güvenini kazanması ve ürünün, herkes tarafından rastgele dağıtıldığına inanmasının ne kadar önemli olduğunu bilmesi gereklidir. Ücretli ve ücretsiz olarak ayrılan siteler arasından en sık kullanılanları şunlardır:

 • Simpliers: %100 yerli bir site olan simpliers.com 9.90 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıma sunulmaktadır. Ajanslar ve Influencerlar tarafından sık kullanılır. Aynı gönderiyi sınırsız tekrarlama imkanı verir. Bu siteyi kullanarak çekiliş sonuçlarını kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz.
 • Comment Picker: Tamamen ücretsizdir. Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Aynı gönderiyi bu uygulama sayesinde sınırsız sayıda tekrarlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda yorum ve etiketleri filtreleme özelliği bulunur.
 • Raffle Mix: Türkçe dahil 10 dil desteği içerir. 6.99 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıma sunulur. Mobil sayfası sayesinde ekranın canlı kaydedilmesi olanağı ile öne çıkar. Otomatik takipçi kontrolü sunan site, 250 yoruma kadar ücretsiz kullanılabilir. Bu site de reklam ajansları ve influencerlar tarafından yoğunlukla kullanılmaktadır.
 • EasyPromos: Türkçe desteği içermemektedir, yalnızca İngilizce olarak kullanılabilir. Tüm sosyal medya mecralarından çekiliş yapabilme imkanı veren bu siteyi 29 Dolar’dan başlayan fiyatlarla kullanabilirsiniz. Site aracılığıyla yorumları filtreleyebilir, canlı yayın modu sayesinde takipçileriniz veya çekilişe katılanlar izlerken çekilişinizin sonucunu herkes izlerken açıklayabilirsiniz. Ajanslar ve influencerlar tarafından sık kullanılan bu site, aynı zamanda test çekilişi yapma özelliği taşır.
 • com: Türkçe dil desteği içermektedir. 9TL’den başlar, ancak 100 yoruma kadar ücretsiz sunulur. Yorumları filtreleme özelliği bulunduran bu sitede, süre ve gönderinin tekrarlanması sınırları bulunmamaktadır.