Twitter’da Doğum Tarihi Gizleme

Twitter’da Doğum Tarihi Gizleme

Doğum tarihi bilgilerinizi Twitter’dan gizlemek için gizlilik ayarlarınızı dilediğiniz zaman değiştirirsiniz. Twitter’da kaldırılamayan ana özellik, Twitter’a o kullanıcının ne zaman katıldığı bilgisidir. Siteye veya uygulamaya üye olma sırasında, bazı kullanıcılar doğum tarihlerini girerek, bazı kullanıcılar ise doğum tarihlerini eklemeyerek üyelik işlemini tamamlarlar. Twitter’da doğum tarihi gizleme işlemi de, yeniden ekleme işlemi de bu sebeple daha sonra değiştirilebilir. Aynı ayarlama yöntemlerini kullanarak attığınız tweetleri kimlerin görebileceğini ve bu iletilere kimlerin yanıt verip kimlerin yorum yapamayacağını da belirlemek sizin elinizdedir. Twitter profilinizde konum bilgilerini, temayı, doğum tarihini, profil resminizi veya web sitenizi göstermeyi veya gizlemeyi de seçebilirsiniz.

Twitter’da Doğum Tarihi Gizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum tarihinin gözükmemesini istiyorsanız, belirli adımları takip ederek daha önce gözüksün amacıyla girmiş olduğunuz tarihin profil sayfanızda görünmemesini sağlayabilirsiniz. Doğum tarihinizi kaldırmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Twitter’ı bilgisayardan kullanıyorsanız twitter.com adresine gidin, cep telefonu veya tabletiniz üzerinden ulaşım sağlıyorsanız da Twitter uygulamanızı açın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra profil fotoğrafınıza dokunarak kendi sayfanızı açın.
 • Buradan, kullanıcı adınızın sağ üstünde bulunan profili düzenle butonuna tıklayın.
 • Açılan pencereden profil fotoğrafınızı değiştirebilir, kişisel bilgilerinizi güncelleyebilir, konum ve web sitesi girebilirsiniz.
 • Bu pencerelerin en altında doğum tarihi seçeneği bulunur.
 • Doğum tarihi seçeneğini açmanızla birlikte daha önce girilmiş tarihi ay, gün ve yıl olarak görebilirsiniz.
 • Buradan, doğum tarihini kaldır butonuna dokunarak hesabınızdan doğum tarihi bilgilerini tamamen kaldırabilirsiniz.
 • Ay veya yıldan yalnızca birini seçebilirsiniz.
 • Aynı zamanda, doğum tarihinizin yalnızca belirli kişiler tarafından görülmesini de sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Instagram arkadaşlarını Twitter'da bulma bilgilerine de bakabilirsiniz.

Twitter’da Doğum Tarihi Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum gününüzü eklemek veya tarih üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız da benzer bir yolu izlemelisiniz. Ekleme kısmındaki ayarları değiştirerek kimin doğum gününüzün hangi kısmını görebileceği üzerinde de oynamalar yapabilirsiniz. Dilerseniz takipçilerinize, dilerseniz de herkese açık hale getirebileceğiniz bilgileri buradan onaylama şansınız bulunur. Doğum tarihinizi silip vazgeçtiyseniz veya yanlış bilgi girdiğinizi fark edip değişiklik yapmak istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Twitter web sitesini veya Twitter uygulamasını açın.
 • Hesabınıza giriş yapmadıysanız giriş işlemini tamamlayın ve daha sonra küçük profil fotoğrafınıza dokunarak kendi profilinize geçiş yapın.
 • Burada açılan seçenekler arasından profili düzenle başlığını seçin.
 • Doğum tarihi kısmını açın.
 • Doğum tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde girebilirsiniz.
 • Daha sonra, dilerseniz bu bilginin kimler tarafından görülebileceğini ayarlayabilirsiniz.

Twitter’da Doğum Tarihi Görünürlük Seçenekleri Nelerdir?

Tarihin görünürlük ayarları, 5 farklı şekilde ayarlanabilir. Profilinizi daha gizli ve sınırlı veya herkesin bilgilere ve iletilere rahatça ulaşabileceği bir hale getirmek, bu 5 seçenekten birini seçmekle birlikte size sunulmuştur. 18 yaşın altında olanların girdiği tarihler, yalnızca kendilerine gözükür şekilde Twitter’dan otomatik olarak belirlenirler. Twitter’da doğum tarihi gizleme işleminin yanında, tarihi sınırlandırmak veya herkese açmak için belirlenmiş olan görünürlük seçeneklerinin tamamı şunlardır:

 • Herkese Açık: Bu ayarı seçerek doğum tarihi bilgilerinizin herkes tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz.
 • Takipçileriniz: Bu seçeneğe dokunmanızla birlikte, doğum tarihi bilgilerinizi yalnızca sizi takip eden kullanıcılar görebilir.
 • Takip Ettiğiniz Kişiler: Bu ayarı seçmenizle birlikte, tarih bilgilerinizi yalnızca sizin takip ettiğiniz kullanıcılar görebilir. Onların sizi takip ediyor olup olmaması fark yaratmaz.
 • Karşılıklı Takip Ettiğiniz Kişiler: Bu durumda ise yukarıdaki içi seçeneğin karışmış haline geçiş yapmış olursunuz. Bu ayarı seçmeniz durumunda bir kişinin bilgilerinizi görmesi için hem onun sizi, hem de sizin onu takip etmeniz gereklidir.
 • Yalnızca Siz: Bu ayarı seçtiğinizde, tarih bilgileriniz yalnızca sizin için görülür bir duruma gelecektir. Sizin kullanıcı adı ve hesabınızla giriş yapılmadan tarih bilgileriniz dışarıdaki kullanıcıların hiçbirine görünmez. 18 yaş altındaysanız ve girdiğiniz tarih de bunu kanıtlar nitelikteyse, tarih ayarlarınızı otomatik olarak “Yalnızca Siz” seçeneği olarak ayarlanır.

Twitter Doğum Tarihimi Nasıl Kullanır?

Twitter tarih bilgilerinizi dışarı ile bağlantılı olarak kullanmaz. Üye olurken, hangi yaş aralığının siteyi kullandığı veya üye olmak isteyen kişinin 18 yaşın altında olup olmadığını bilmek için doğum tarihi bilgisi gerekli olarak görülmüştür. Aynı zamanda, Twitter’da sponsorlu içerikler de bulunur. Bu sponsorlu reklam içerikleri, reklamı veren kişiler tarafından belirli yaş gruplarına ulaşması hedefiyle ayarlanır. Doğum tarihi bilgilerinizin var olmasıyla reklamların gösterildiği yaş aralıkları da size uygun olarak güncellenebilir. Twitter’ın reklam politikasıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için şu bağlantıdan İngilizce sayfaya ulaşabilirsiniz: https://business.twitter.com/en/help/troubleshooting/how-twitter-ads-work.html

Twitter’da Beğenilen Gönderiler Nasıl Gizlenir?

Beğendiğiniz tweetleri veya beğendiğiniz medya içeren gönderileri kimsenin görmemesini sağlamanız mümkündür. Şu anda, Twitter’da beğendikleriniz, profilinizin açık olması durumunda izin verdiğiniz kişiler tarafından görüntülenebilmektedir. Eğer bu durumdan hoşnut değilseniz, iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Bunlardan ilki, beğenilerin gözükmemesini sağlama işlemidir. Bu, aynı zamanda Tweetlerinizin koruma altına alındığını anlamına gelir. Koruma altına aldığınız hesabınızın, yalnızca takipçileriniz veya izin verdikleriniz tarafından görüntülenebilir. İki sonuca ulaşmak için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Bu işlemi tamamlayabilmek için atmanız gereken adımlar şunlardır:

 • Twitter uygulamanızı açın veya bilgisayar kullanıyorsanız Twitter web sitesini açıp hesabınıza giriş yapın.
 • Sol tarafta bulunan seçenekler menüsünü açın ve buradan Ayarlar ve Gizlilik başlığını seçin.
 • Bu menüden karşınıza Tweetleri Korumaya Al başlığı çıkacaktır. Bu yazının yanında bulunan kilit simgesine dokunarak Tweetleri korumaya alma işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Dilediğiniz zaman, aynı işlemi tekrarlayarak işlemi tersine çevirmeniz mümkündür.
 • Korumaya alınana tweetler yalnızca takipçileriniz veya müsaade ettikleriniz tarafından gözükürken, beğenilerinizin veya tepkileriniz başkaları tarafından görünmez hale gelir.

Twitterda konum değiştirme ayrıntılarını da inceleyebilirsiniz.

Twitter’da E-posta Adresim ve Telefon Numaram ile Bulunmamak için Hangi Ayarları Kapatmalıyım?

Twitter’da mail ve cep telefonu ile farklı kullanıcıları bulmak, rehberinizde bulunan insanlara ulaşmak mümkündür, ancak bazı kullanıcılar bu durumdan rahatsız olurlar. Eğer siz de e-posta adresiniz veya Twitter’a kayıtlı olan cep telefonunuzla, insanların listelerinde bulunmak istemiyorsanız bu ayarları kapatma şansınız vardır. Bu işlem, bilgisayarlarda, Android telefonlarda ve iPhone telefon veya tabletlerde farklı farklı adımların tamamlanmasıyla mümkün olur. Bilgisayar üzerinden işlemi gerçekleştirmek için şunları yapmalısınız:

 • Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneklerine giriş yapın.
 • Buradan karşınıza çıkan başlıklar arasından Bulunabilirlik adını taşıyanı seçin, bu seçimi yaptıktan sonra karşınıza iki adet farklı seçenek çıkar.
 • E-posta adresini bilen kişilerin seni Twitter’da bulmasına izin ver ve Telefon numaranı bilen kişilerin seni Twitter’da bulmasına izin ver olmak üzere 2 farklı seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerin işaretlerini kaldırarak ikisini de aktif durumdan pasif duruma çevirebilirsiniz. Bu işlemi tamamladığınızda tercihleriniz otomatik olarak kaydedilir.

Android işletim sistemine sahip telefonlarda aynı işlemi gerçekleştirmek için:

 • Profilinizden veya seçenekler kısmından Gizlilik ve güvenlik ayarlarını açın.
 • Bulunabilirlik başlığının altından E-posta adresini bilen kişilerin seni Twitter’da bulmasına izin ver ve Telefon numaranı bilen kişilerin seni Twitter’da bulmasına izin ver seçeneklerini kapatabilirsiniz.

Aynı işlemi, iOS işletim sistemine sahip olan iPhonelar’da ise şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

 • Twitter profilinizi açtıktan sonra Gezinti menüsü seçeneğine dokunun.
 • Buradan da önce Ayarlar ve gizlilik başlığını, sonra da Gizlilik ve güvenlik başlığını seçin.
 • Bulunabilirlik seçeneğini açtığınızda karşınıza çıkan E-posta adresini bilen kişilerin seni Twitter’da bulmasına izin ver ve Telefon numaranı bilen kişilerin seni Twitter’da bulmasına izin ver seçeneklerini kapatabilirsiniz. Twitter’da doğum tarihi gizleme işleminin yanında e-posta ve numaranızı da bu şekilde gizleyebilirsiniz.