Twitterda Konum Değiştirme

Twitterda Konum Değiştirme

Twitterda konum değiştirme ayarları ile çeşitli hizmetlerden faydalanılabilir. Kişilere Twitter gündem listesi konumuna göre gösterilir. Bu gerekli hallerde değiştirilerek bölgesel ya da global hale gelebilir. Twitterda konum değiştirme işlemi küçük adım takipleri sonrasında gerçekleştirilir.

Twitter Konumu Neye Göre Belirlenir?

Kişilerin Twitter profilleri yaşadıkları bölgeye göre özelleştirilir. Yer alınan konuma göre kişiye yakınındaki içerikler listelenir. Twitter konumunun belirlenme kriterleri şöyledir:

 • Twitter içerikleri kişilere özelleştirilerek sunulur. Söz konusu özelleştirmede profil kullanıcısının yaşı ve konumu belirgin niteliklerdir.
 • Twitter kullanıcıları hesaplarında tanımlı olan ülke bilgisini Twitter’ın resmi sitesi üzerinden ya da iOS ve Android hesaplar üzerinden değişim gerçekleştirilebilir.
 • Sosyal medya platformunun gizlilik politikasında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kullanıcıların bilgileri; 1355 Market Street, Suite 900, San Francisco, CA 94103 ABD adresinde mukim Twitter Inc. kontrolünde denetlenir.
 • Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşayan kişilerin bilgileri ise İrlandalı şirket One Cumberland Place, Fenian Street, Dublin 2 D02 AX07 İrlanda adresinde yer alan Twitter International Company tarafından kontrol altında tutulur.

Kullanıcıların verileri bu şekilde kontrol altında tutulurken içerik gönderimleri kullanıcıların sorumluluğunda düzenlenir.

Ayrıca Twitter'da arama önerileri silme bilgilerine bakabilirsiniz.

Twitter Ülke Konumu Nasıl Belirlenir?

Twitter üzerinde hesap açan bir kullanıcı ülke ayarını yapmadığı sürece otomatik ayarlama ile konum atanır. Bu noktada Twitter hesaplarında konumun nasıl belirlendiği ile ilgili bilinmesi gereken hususlar şöyledir:

 • Hesap oluşturan kişinin IP adresi, GPS konumu, mobil cihazın yakınında yer alan kablosuz ağlar ya da baz istasyonlarının bilgileri alınarak analiz edilebilir.
 • Twitter ülkelere bölgesel olarak hizmet verir. Ülke ayarlarının tespiti için konum bilgileri kullanılır.
 • Hesabın konumu herhangi bir bölge ile ilişkilendirilmez ise otomatik olarak Amerika Birleşik Devletleri seçeneği üzerinden işlem görülür.

Twitter Ülke Ayarları Nasıl Düzeltilir?

Twitter kullanıcıları tanımlı konumlarını çeşitli nedenlere bağlı olarak değiştirebilir. Konum değiştirme işlemi kalıcı değildir. İhtiyaca göre değiştirilerek farklı bölgelerin gündemlerine erişim sağlanabilir. Twitter ülke ayarlarının düzeltilmesi noktasında bilinmesi gereken hususlar şöyledir:

 • Masaüstü ya da mobil uygulama üzerinden hesap bölümüne giriş yapınız.
 • Açılan sayfada “Hesap Bilgileri” öğesine tıklayınız. Bu aşamada hesabınızın şifre bilgisi sorulur. Doğru şekilde şifreyi giriniz.
 • Yönlendirilen sayfa üzerinden “ülke” öğesini seçerek seçenekler arasından sizi tanımlayan ülkeyi işaretleyiniz.
 • Bu işlem sonrasında “kabul et ve devam et” butonları üzerinden ilerleyiniz.

Tüm bu adımların takibi sonrasında Twitter hesabınıza tanımlı ülke bilgisi değiştirilir.

Twitter Profil Konumu ile Ülke Ayarı Arasındaki Fark Nedir?

Sosyal medya platformları arasında sıklıkla kullanılan Twitter, kullanıcılara farklı özellikler sunar. Her geçen gün iyileştirilen farklı güncellemeler ile de hizmet vermeye devam eder. Platform üzerinde hesabı olan kişilerin Twitter profil konumu ile ülke ayarı arasındaki farklar ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Kişinin Twitter profil konumu herkese açık hesaplarda açık şekilde gösterilir. Bu seçenek isteğe bağlıdır.
 • Hesap profilini kimin kullandığı hangi bölgeden platformda yer aldığına dair karşı tarafa bilgilendirici bir mesaj gönderilir.
 • Bu bilgilere göre Twitter ülke ayarı ise herkese açık olmayan bir bilgi olarak yer alır. Platformun kim tarafından kullanıldığını bilmek adına sistem özelleştirmelerinin yapılması için kullanılır.
 • Twitter ülke bilgisi hesap kullanıcısına ilgi alanı doğrultusunda içerik listelenmesi için yardımcı olur.

Sonuç olarak profil konumu ile ülke ayarı farklı şeylerdir. Twitter kullanıcısı istediği zaman ülke ayarı bölümünden Twitterda konum değiştirme işlemi yaparak göz atmak istediği bölgenin trend topic listesine erişim sağlayabilir.

Mobil Cihazlarda Twitter Tam Konum Nasıl Kullanılır?

Twitter, kullanıcılarının tam konumuna çeşitli yolar aracılığı ile erişebilir. Böylece daha iyi hizmet verebilirken kullanıcılar da çeşitli yararlar gözetebilir. Mobil cihazlarda Twitter tam konumun nasıl kullanıldığı ile ilgili bilinmesi gereken hususlar şöyledir:

 • Twitter hesabınızda tam konum bilgisini etkinleştirdiğiniz noktada GPS bilgileriniz sistem tarafından toplanır, saklanır ve kullanılır.
 • Twitter, tanımlı konuma uygun reklam ve içerik önerisinde bulunarak daha iyi bir hizmet sağlar. Bu şekilde konuma özgü gündem de oluşturulur.
 • Kullanıcının tweetine konum etiketi yapması halinde kullanıcılara tweetin bir bölümü gösterilebilir.

Twitter Tam Konum Nasıl Etkinleştirilir?

Kullanıcı Twitter hesabının konumunu etkinleştirmek istiyorsa bunu resmi kanallar aracılığı ile yapmalıdır. Bu işlem mobil cihazlar ve bilgisayar tarayıcınız üzerinden gerçekleştirilebilir. Twitter konum hizmetinin cihaz üzerinde etkinleştirilmesi için yapılması gereken işlemler şöyledir:

 • Konum hizmetlerini cihaz üzerinde etkinleştirme ya da devre dışı bırakmak için cihazın “Ayarlar” menüsüne giriş yapınız. Burada açılan sayfa üzerinden “Gizlilik” sekmesine tıklayınız.
 • Açılan menü üzerinden “Konum Hizmetleri” seçeneğine geçiş yapınız. Bu seçeneğin yanında yer alan kaydıracın aktif hale getirilmesi halinde özellik açılır.
 • Bu şekilde cihazda tanımlı uygulamaların listesi çıkar. Liste üzerinden Twitter’ı bularak “Asla” ya da “Uygulamayı Kullanırken” seçenekleri üzerinden tercihinize uygun olanı işaretleyebilirsiniz.

Merak edilen Twitter'da stalk anlaşılır mı? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Twitter Paylaşımlarına Konum Bilgisi Nasıl Eklenir?

Twitter kullanıcıları belirli zamanlarda tweetlerine konum bilgisi ekleyerek paylaşım oluşturmak isteyebilir. Bu işlemin yapımı kolay ve basit adımlar ile mümkündür. Twitter paylaşımlarına konum bilgisini eklemek için takip edilmesi gereken adımlar şöyledir:

 • Twitter uygulamasının tweet oluşturma panelini açınız.
 • İçeriği oluşturmanız halinde panelin alt bölümünde konum simgesi yer alır. Bu simgeyi tıklayınız. Açılan listede arama yapmanız için alan yer alır. Tam konumunuzu yazarak arama düğmesine basınız.
 • Aradığınız konumu bulmanız dahilinde üzerine tıklayarak seçim yapınız. Böylece içeriğinize konum bilgisi eklenir.
 • Paylaş butonu üzerinden içeriği paylaşarak takipçilerinize sunabilirsiniz.

Twitter’da Dünya Gündemi Konumu Nasıl Değiştirilir?

Twitter kullanıcıları bu platformun en çok trend topic sayfasını kullanır. TT listesi olarak da bilinen bu özellik sayesinde bölgede gündem olan içerikler listelenir. Bir konu hakkında ne kadar çok tweet oluşturulmuş ise TT listesi de o doğrultuda şekillenir. Bu liste her kullanıcı için aynı değildir. Twitter trend topic verileri konum bilgisine göre oluşturulur. Kullanıcılar konum bilgisini değiştirerek merak ettikleri bölgenin TT listesini de görüntüleyebilir. Bu noktada Twitter’da dünya gündemi konumunu değiştirmek için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Twitter hesabınızın ana sayfasının sağ üst köşesinde yer alan yıldızlar simgesine dokununuz.
 • Ardından karşınıza çıkan “İçerik Tercihlerini Görüntüle” yazısına dokununuz.
 • İçerik Tercihleri menüsü üzerinden “Keşfet” başlığında bulunan “Keşfetme Ayarları”na dokununuz.
 • “İçeriği Mevcut Konumda Göster” yazısının onayını kaldırınız.
 • Daha sonra “Senin İçin Gündemler” yazısının onayını kaldırınız.
 • “Konumları Keşfet” başlığına tıklamanız halinde karşınıza ülkelerin listesi çıkacaktır. Bu liste üzerinden gündem bilgisi almak istediğiniz ülkeyi seçiniz.
 • İşleminizin ardından ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Bitti” yazısına dokunun.

Tüm bu adımlar ardından ana sayfa üzerine gelerek sayfayı yenileyiniz. Daha sonrasında keşfet ekranına geçiş yaptığınızda seçmiş olduğunuz ülke için gündem başlıklarına erişim sağlanır. Yapılan işlemin iptali ya da Türkiye gündemine erişim için “Sana Özel Gündemler” alanının kilidi açılarak Türkiye konumu üzerinden oluşturulan gündem bilgileri listelenebilir. Sosyal medya platformlarının pek çok özelliği vardır. Twitterda konum değiştirme özelliği de bu uygulamanın kullanıcılarına sunduğu yararlı bir özellik olarak karşımıza çıkar.