Twitter’da Stalk Anlaşılır Mı?

Twitter’da Stalk Anlaşılır Mı?

Twitter, stalk yapmanın en az anlaşılır olduğu sosyal medya uygulamalarından biridir. Başka birinin profilini takip etmeden bakma, uzaktan gözetleme olarak da adlandırılabilecek bu yöntemle, takip bildirimi göndermeden birine stalk yapabilirsiniz. Twitter’da stalk yapıldığının anlaşılması için, sayfaya bakan kişinin oraya bir bildirim göndermesi gereklidir. Like ya da Retweet gibi bir işlem yapılmamız ise kimin sayfaya baktığı anlaşılmaz. Stalk yapıldığının anlaşılması için ikinci bir uygulamadan yardım alınması gereklidir. Günümüzün popüler sosya medya uygulamalarından biri olan Twitter’da birinin profiline uzaktan görüntüleme yapabilmeniz için o kullanıcının profilinin herkese açık olması gereklidir. Tweetlerini yalnızca takipçilerinin görmesini ayarlayan birini takip etmeden yazdıklarına veya paylaştıklarına bakmak mümkün değildir.

Twitter’da Stalk Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Takip etmediğiniz birinin sayfasını incelerken, herhangi bir iz bırakmamanız gereklidir. Aksi takdirde, giden bildirim sebebiyle incelediğiniz profilin kullanıcısı sayfasına baktığınızı fark eder. Eski paylaşımlara kadar inmişken yanlışlıkla bir tweetin beğenilmesiyle karşı taraf onun profilinize baktığını anlar. Aynı şekilde, birisi sizin için aynı şeyi yapabilir. Fark etmeden birinin sayfasını incelerken tweetleri beğenmemeli, cevap vermemeli ve retweet etmemelisiniz. Kazara bunlardan birini yaparsanız, işleminizi hemen geri çekseniz bile kullanıcıya bildirim gidecektir. Dolayısıyla bu işlemi fark ettirmeden geri almanızın ne yazık ki bir yolu yoktur.

Ayrıca Facebook Dondurma Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Twitter’da Başka Bir Kullanıcının İsmini Aradığımda Karşı Tarafın Haberi Olur Mu?

Twitter’da aradığınız profiller, yalnızca size aittir. Arama çubuğunda yazdığınız kimselerin isimleri ve kullanıcı adları, yalnızca siz tarafından görüntülenebilir. Birini arama kutucuğu yoluyla aradığınız zaman bunu yalnızca siz görebilirsiniz. Buraya yazdığınız isimler, arşivlenir. Bir sonraki girişinizde de kimleri aradığınızı ve hangi sayfalara baktığınızı görebilirsiniz. Arşivlenmiş olan isimleri, ekranın sağ tarafında bulunan çarpı işaretine bakarak temizleyebilirsiniz. Aradığınız isimleri başkasının görmesinin tek yolu, o kişinin sizin telefonunuzu eline alarak arama kısmına geçiş yapmasıyla mümkün olabilir.

Twitter’da Stalk Yapmanın Yolları Nelerdir?

Twitter’da birini stalklamanın gerçekleşebilmesi için o kişinin hesabının herkese açık olması gereklidir. Eğer kendi isminizle o sayfayı incelerken yanlışlıkla bir şeyi beğenirseniz, kendinizi ifşa etmiş olursunuz. Kapalı olan, yani tweetleri korumalı ayarda olan birini stalklamanın tek yolu, onu takip etmektir. Birini takip ederek onun listesinde bulunup profiline bakabilirsiniz, ancak o kişi sizin onu takip ettiğinizi bilme imkanına sahip olur. Stalk yaparken en çok başvurulan yöntem, bir sahte(fake) hesap yoluyla stalk yapmaktır. Anonim adı verilen bu hesaplara uydurma isimler ve fotoğraflar koymak sayesinde kime ait olduğunun belli olmaması amaçlanır.

Fake Hesap İle Stalk Nasıl Yapılır?

Sahte bir hesap açarak, isminizi, tweetlerinizi veya medya gönderilerinizi uydurma bir hale getirebilirsiniz. Bu yolla, birinin profiline habersiz bir biçimde bakabilirsiniz. Profili veya sayfayı inceleyebilmek için o kişinin profilinin korumalı olmaması gereklidir. Fake hesap ile Twitter’da stalk yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Ana hesabınız olmayan, başka bir e-mail adresi almalısınız. Bu durumda sık başvurulan yöntemlerden biri “Geçici E-mail” hesabı almaktır.
 • Orijinal hesabınızdan farklı olan bu maille twitter sitesine girerek veya telefon uygulamasından kaydol diyerek yeni bir hesap açabilirsiniz.
 • Uydurma bir fotoğraf ve kendinizi açık etmeyecek bir kullanıcı ismi ile istediğiniz kişiyi anonim olarak inceleyebilirsiniz.

Twitter Fake Hesap İçin Geçici E-Mail Adresi Nasıl Alınır?

Uydurma bir hesapla stalk yapmak için geçici e-posta alınmasına başvurulması sık görülür. Bu geçici e-mail, normal bir e-mail adresi almaktan çok daha kolay olduğundan popüler bir hale gelmiştir. Sık değiştirilen ve kullan at modeline uygun işleyen bu sistemle bir fake hesap açabilirsiniz. Geçici bir e-posta adresi almak için şu adımları takip edin:

 • Google’a “temp mail” yazarak geçici e-mail adresi alabileceğiniz siteleri görüntüleyebilirsiniz.
 • Çıkan sonuçlardan, Google aramasının ilk başlarında olan Türkçe sitelerden birini seçin.
 • Sitede, karşınızda bir e-mail adresi görürsünüz. Bu, geçici bir e-mail adresidir.
 • Adresi kopyalayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Adresi aldıktan sonra Twitter’a o adresle kaydolmanız ve kendinize, belirlediğiniz parola ile bir profil açmalısınız.
 • Mail adresinin yazılı olduğu çubuğun yanında, kopyala ve sil butonları vardır. Kimi sitelerde, bir buton daha olduğunu görebilirsiniz. Bu diğer butona tıklayarak, ekranda gözüken geçici mail adresini değiştirebilir ve yenisini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Twitter Fake Hesap Açtıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uydurma bir hesap olsa da, fake hesaplardan da fark edilmemek için dikkat ve özenle inceleme yapılması gereklidir. Şu hususları göz önünde bulundurmanız gereklidir:

 • Hesapları dikkatli ve özenle kullanmak gereklidir.
 • Hesabın adının, kişinin orijinal adını açığa çıkarmaması gereklidir.
 • Arama yapılacak sayfalara uygun bir isim alınmalıdır.
 • Hesap açılır açılmaz hiç tweet atmadan yüzlerce kişi takip edilmemelidir.
 • Hesabın gerçeğe benzemesi için birkaç farklı tweet atılmalı ve bir miktar takipçinin var olması sağlanmalıdır. Twitter hesaplarının ne zaman açıldığı profilde yer aldığından bu konuya dikkat edilmelidir.

Twitter’da Stalk Yapan Birini Nasıl Engellerim?

Eğer istemediğiniz biri stalk yaparak sizi takip ediyorsa, iki yönteme başvurarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bu iki yöntem şöyle listelenebilir:

 • Hesabı korumalı hale getirme: Takipçiler, sizin paylaşımlarınızı ancak profiliniz herkese açık konumdaysa görebilirler. Tweetlerinizi, twitter ayarları menüsünden korumalı hale getirerek, yalnızca takipçilerinizin paylaştıklarınızı görüp yorum yapmasını veya etkileşimde bulunmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle dışarıdan herhangi biri gelip profilinizi inceleyemez. Eğer hesabınızı kapatmak istemiyorsanız, ikinci yöntemi kullanabilirsiniz.
 • Kişiyi Engelleme: Bir kullanıcının sizi stalkladığınızı fark ettiyseniz, onu engelleyerek siz istediğiniz sürece hesabınızı bir daha asla görememesini sağlayabilirsiniz. Twitter’a girip engellemek istediğiniz kişiyi bulduktan sonra şu adımları takip etmelisiniz:
  • Hesabın kullanıcı adına gelin ve “Ayarlar” simgesine tıklayın.
  • Açılan menüden, “Kişiyi engelle” seçeneğine tıklayın.
  • Bu aşamadan sonra gelen bilgi ekranından da “Engelle” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.
  • Aynı yöntemi kullanarak, dilediğiniz zaman bu kullanıcının engelini kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey ayarlar menüsüne aynı şekilde geldikten sonra “Engeli Kaldır” butonuna tıklamaktır.
  • Twitter’da bir kişiyi engellerseniz, ona bu konuya dair bir bildirim gitmez. Ancak, o kişi profilinize bakmak için sayfanızı görüntülemeye çalışırsa bu durumdan haberdar olabilir, yine de paylaştığınız herhangi bir şeyi siz engeli kaldırmadan göremez.

Ayrıca Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Twitter Profilime Kimlerin Baktığını Nasıl Görebilirim?

Sayfanızı kimin veya kaç kişinin görüntülediğini resmi bir yolla öğrenmeniz mümkün değildir. Twitter’da bulunan “Analytics” seçeneğini kullanarak hareketlere ve etkileşimlere dair bilgi sahibi olabilirsiniz, ancak kimlerin baktığını öğrenemezsiniz. Bu, ancak başka bir siteyi kullanarak mümkün olabilir. Fakat bu yol oldukça risklidir. Kullandığınız siteye giriş yapmak durumunda olduğunuzdan, kullanıcı bilgileriniz ele geçirilebilir. Site, profiliniz aracılığıyla dilediklerini takip edebilir veya sizin listenizi ve o listedekilerin paylaşımlarının tamamına erişim sağlayabilir, bu yüzden kullanılması pek önerilen bir yöntem değildir. Yine de, riskleri alarak bu yöntemin işe yaramasını umut ederek, Twitter’da stalk yapanların isimlerini görmeyi denemek istiyorsanız, şu iki internet sitesine, önerilmemesine rağmen göz atabilirsiniz: